استانداردهای شبکه مخابراتی 5G تعیین شد

1393/07/28

رایورز - مهم‌ترین گام در دنیای مخابرات! از زمان تولد نسل چهارم شبکه‌های مخابراتی موسوم به 4G مدت زیادی نمی‌گذرد و اگرچه خدمات مربوط به این شبکه محبوبیت فراوانی نزد کاربران جهانی دارد، اما هنوز به صورت گسترده وارد بازار جهانی نشده است. با این وجود کارشناسان به دنبال راه‌اندازی شبکه 5G هستند.

به گزارش رایورز، "کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا"(FCC) اعلام کرد که تحقیقات و سرمایه‌گذاری‌های گسترده خود برای توسعه نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی را آغاز کرده است تا از این طریق دسترسی به اینترنت پرسرعت موبایلی یک اتفاق عادی برای همه جهانیان شود.

مرکز FCC در بیانیه جدید خود توضیح داد که فرآیند تعیین بخش جدید مربوط به طیف باند مخابراتی شبکه 5G را آغاز کرده است که این مهم‌ترین گام آتی در دنیای مخابرات محسوب می‌شود.

این مرکز با برگزاری یک نشست نظرات مختلف برای این طیف باند مخابراتی را مورد بررسی قرار داد و هم‌اکنون در تلاش است نحوه توزیع مجوزهای مخصوص این فرکانس را استانداردسازی کند.

"جسیکا روزنورسل"(Jessica Rosenworcel) از اعضای کمیسیون FCC در این خصوص گفت: «ما در حال گذر از مرحله مهمی هستیم و طی آن طراحی شبکه از سیستم‌های صوتی آنالوگ به سیستم‌های دیجیتالی انتقال داده با سرعت بالا تغییر می‌کند. باید مشخص شود که این انتقال چگونه به دقت صورت گیرد.»

 

 

با وجود اینکه کمیسیون ارتباطات آمریکا گام‌های اصلی برای استانداردسازی نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی را برداشته است، هنوز سرویس‌هایی که در قالب خدمات 5G به دست مردم می‌رسند مشخص نشده است.

لازم به ذکر است که مهم‌ترین اتفاق در نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی افزایش قابل ملاحظه سرعت اینترنت خواهد بود که در همین راستا سامسونگ اوایل ماه جاری اعلام کرد سریع‌ترین اینترنت جهان را مبتنی بر فناوری ۶۰ گیگاهرتزی Wi-Fi با سرعت ۴.۶ گیگابیت در ثانیه ارایه کرده است.

اخرین اخبار