• English
ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان مالیاتی (صام)

در تمامی کشورهای جهان دریافت مالیات از کسب و کارها و اشخاص، راهکاری سریع برای تامین منابع درآمدی مورد نیاز دولت‌ها جهت اداره‌ی کشور است و به‌طور کلی نظام مالیاتی در هرکشور دارای سه مولفه به شرح زیر است:
1- مؤدی : شخص حقیقی یا حقوقی که پرداخت کننده یا ادا کننده مالیات است.
2- دستگاه مالیات ستانی: برای اخذ مالیات از مؤدی باید سازمانی وجود داشته باشد تا اقدامات و پیگیری‌های لازم در خصوص محاسبه و وصول مالیات از مؤدیان را انجام دهد.
3- قانون مالیات: روابط، بایدها و نبایدها و تکالیف بین دو مولفه قبلی را تعیین می‌کند.

در کشورایران قوانین مالیاتی متعددی وجود دارد که در یک نگاه کلی به دو گروه تقسیم می‌شود:

گروه اول : قوانین اختصاصی مالیاتی که صرفا درخصوص موضوع مالیات هستند و خود به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1- قانون مالیات‌های مستقیم
2- قانون مالیات بر ارزش افزوده
3- قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه‌ی مؤدیان

گروه دوم : قوانینی که اختصاصاً مالیاتی نیستند اما دارای احکام مالیاتی‌اند از قبیل :

1- قانون بودجه سنواتی
2- قوانین 5 ساله توسعه
3- قوانین مربوط به مناطق آزاد و ویژه

بر مبنای توضیحات فوق یکی از روش‌های مالیات ستانی در ایران اجرای ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم، تحت عنوان مالیات ارزش افزوده است که واحدهای اقتصادی و کلیه‌ی کسب وکارها مکلف شده‌اند، به ازای خدمات یا کالاهایی که مصرف‌کنندگان دریافت می‌کنند، مبلغی را از ایشان دریافت و به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند. از سال 1402، بستر اجرای این امر، سامانه مودیان است که بابت آن قانونی نیز از سال 1398 به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسیده است و انتظار می‌رود با اجرای آن روابط بین مؤدی و دستگاه مالیات ستانی اصلاح و بهبود یابد.
طبق بند ج ماده یک این قانون، اشخاصی که مشمول آن می‌شوند، کلیه صاحبان مشاغل (صنفی و غیرصنفی) و اشخاص حقوقی موضوع فصل‌های چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم مصوب 1366/12/3 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن می‌باشند. در این قانون هرگاه از واژه‌ی مؤدی استفاده می‌شود، مراد، اشخاص مشمول است; مگر خلاف آن تصریح شده باشد.
طبق ماده‌ی 2 همین قانون، مودیان مزبور موظفند کلیه صورتحساب‌‌های(الکترونیک) خود را به ترتیبی که سازمان مقرر می‌کند، از طریق سامانه مودیان صادر کنند.
برای بسیاری بنگاه‌های اقتصادی و کسب و کارها، آماده‌سازی صورتحساب الکترونیکی مالیاتی، کار ساده‌ای نیست و زمان زیادی از آنان می‌گیرد. از سویی دیگر با توجه به جرایم مندرج در ماده 22 این قانون، اشتباهاتی که منجر به عدم ارسال صورتحساب شود، پیامدهای مالی زیادی برای واحد اقتصادی خواهد داشت.
از همین رو، برای پاسخ‌دهی به این نیاز واحدهای اقتصادی، شرکت‌ها و سازمان‌ها، گروه شرکت‌های مهندسی نرم افزاز رایورز به‌عنوان «ارائه‌دهنده‌ی راهکارهای تخصصی مبتنی بر فناوری اطلاعات از جمله در حوزه‌های عملیاتی و مدیریتی مالی، فروش و درآمد برای اشخاص، شرکت‌ها و سازمان‌ها» از انتهای سال 1401، نسبت به تولید و عرضه‌ی نرم‌افزار ” ارسال صورتحساب الکترونیکی (صام) “به کارپوشه‌ی سامانه مودیان مالیاتی اقدام کرده است. نرم‌افزاری که قابلیت اتصال به نرم‌افزارهای مالی درون سازمانی کسب و کارهای گوناگون را نیز دارد.

چرا باید به ” ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان مالیاتی ” اهمیت ویژه داد ؟

طبق قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه‌ی مودیان، هر کسب و کاری که مشمول این قانون باشد باید فاکتورهای فروش خود را طی هفت روز در آن بارگذاری نماید. همچنین مطابق قانون تسهیل و اصلاحیه بعدی آن، بارگذاری صورتحساب مالیاتی، از ابتدای دیماه سال 1402 برای عمده فعالیت اقتصادی اجباری شده است. همچنین بر روی هر صورتحساب الکترونیکی، یک شماره‌ی منحصربه‌فرد مالیاتی درج می‌شود که به منزله‌ی شماره فاکتور است. این صورتحساب در حافظه مالیاتی فروشنده ذخیره می‌شود.
در پاسخ به این ضرورت و برای ایجاد راهی امن برای کسب و کارها و جلوگیری از اشتباهات انسانی، گروه نرم‌افزاری رایورز، به تولید و عرضه‌ی ماژولی اقدام کرده است که قابلیت‌های متنوعی در زمینه ارائه‌ی صورتحساب مالیاتی و گزارش‌های مرتبط دارد. در ادامه، با ویژگی‌های نرم‌افزار رایورز و قابلیت‌های برجسته‌ی آن آشنا می‌شوید.

ویژگی‌های نرم‌افزار صام رایورز (ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان مالیاتی)

با ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان مالیاتی توسط ماژول صام رایورز، اطلاعات در کارپوشه مالیاتی ذخیره می‌شود.
این سامانه برای تمامی اشخاص حقوقی (اعم از واحدهای تولیدی و صنعتی، شرکت‌های بازرگانی، خدمات عمومی و تخصصی، شرکت‌های پیمانکاری و فعالیت‌های پروژه محور، مراکز آموزشی و درمانی، . . . ) قابل بهره‌برداریست. همچنین اشخاص حقیقی، اصناف و سایر کسب و کارهای متوسط و کوچک مشمول این قانون، می‌توانند بر اساس ویژگی‌هائی‌ که در دستور العمل اجرایی قانون پایانه‌های فروشگاهی تصریح گردیده و متناسب با امکاناتشان، از این نرم افزار بهره بگیرند.

برخی از ویژگی‌های سامانه صام رایورز عبارت‌اند از:

1. دریافت اطلاعات از سیستم‌های درآمدی غیر رایورز
2. دریافت اطلاعات از سیستم فروش، مدیریت قراردادها و حسابداری مالی رایورز
3. ورود اطلاعات به‌صورت فایل (برای مشتریانی که سیستم‌های رایورز را ندارند)
4. نصب ماژول بر روی سرور مودی بدون نیاز به نصب بر روی سرور شخص ثالث (عدم نگرانی بابت افشای اطلاعات مالی )
5. قابلیت سفارشی‌سازی براساس وضعیت صورتحساب

برخی دیگر از امکانات متمایز ماژول صام رایورز

1. فراخوانی مستقیم API سازمان امور مالیاتی؛
2. قابلیت صدور انواع صورتحساب‌های الکترونیکی نوع اول و نوع دوم؛
3. قابلیت صدور صورتحساب ارزی؛
4. امکان استعلام وضعیت صورتحساب‌ها؛
5. تعریف شناسه یکتا برای کالا یا خدمت در جدول شناسنامه کالا یا خدمت؛
6. تولید شناسه یکتا 22 رقمی؛
7. امکان صدور صورتحساب‌های اصلاحی، برگشت از فروش و ابطالی

مزایای ارسال صورتحساب الکترونیکی با رایورز به سامانه مودیان مالیاتی

اطلاع کافی از وضعیت صورتحساب‌های الکترونیکی مالیاتی برای صاحبان و مدیران کسب و کارها از اهمیت زیادی برخوردار است. صورتحساب الکترونیکی مالیاتی (صام) ارائه شده توسط رایورز، گزارشات متنوعی از وضعیت صورتحساب‌ها به شرح زیر در اختیار بهره‌برداران ماژول صام قرار می‌دهد:
1. گزارش صورتحساب‌های فروش به تفکیک خریداران مختلف و کنترل محاسبات آن‌ها؛
2. گزارش وضعیت صورتحساب‌های رد شده و تایید شده؛
3. گزارش خطاهای موجود در ارسال به سامانه؛
4. گزارش وضعیت ارسال صورتحساب‌ها.

ارائه این گزارشات موجب می‌شود تا مدیران و کاربران، به راحتی بتوانند اطلاعات مالیاتی خود را کنترل و بررسی کنند. اگر شما هم متقاضی تهیه‌ی نرم‌افزار صورتحساب الکترونیکی مالیاتی (صام) از شرکت رایورز هستید، می‌توانید ویدئوی وبینار آموزشی رایورز را در این زمینه مشاهده نمائید و یا با دریافت دمو، نحوه کار آن را فرا بگیرید.
همچنین پیشنهاد می‌شود، جهت ایجاد یکپارچگی عملیاتی و اطلاعاتی سازمانی و بهبود مدیریت اجرائی (امور مالی، منابع انسانی، بازرگانی، تولیدی و . . . ) از یکسو و تهیه‌ی گزارشات متنوع کنترلی، عملیاتی، مدیریتی، در کنار ماژول صام، سایر راهکارهای تخصصی و سیستم‌های اطلاعات مدیریت رایورز را نیز تهیه و مستقر نمایید تا ضمن ایجاد یکپارچگی، گامی اساسی به سوی “” مدیریت بر مبنای اطلاعات “” در سازمانتان بردارید.

سخن پایانی

ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان مالیاتی تبدیل به یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران کسب و کارها شده است. زیرا هرگونه اشتباه در این زمینه، علاوه بر ایجاد خسارت‌های ناخواسته، پیامدهای مالی و مالیاتی زیادی را نیز همراه خواهد آورد. با کمک نرم‌افزار صام (صورتحساب الکترونیک مالیاتی) رایورز، صورتحساب‌هایتان را با روشی امن و مطمئن ارسال کنید و دغدغه‌های کاری خود و کارکنان ذیربط سازمان را برطرف سازید.

آنچه در این مقاله میخوانید

  سوالی دارید از ما بپرسید
  تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

  با ما در ارتباط باشید
  Hidden
  Hidden
  نوع درخواست
  آدرس
  تماس با ما

  خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

  خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

  ۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

  info@rayvarz.com

  تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت مهندسی نرم افزار رایورز می باشد.