شرحی بر Blockchain در کمتر از 100 کلمه

blockchain
1400/03/11


همانطور که می دانید امروزه مبحث Blockchain به موضوعی بسیار داغ و بحث برانگیز تبدیل شده و در حال گسترش هست.

در این مقاله تلاش شده است تا هدف اصلی Blockchain در کمتر از 100 کلمه توضیح داده شود.

فرض کنید که شما به عنوان "یک گره" فایلی از تبادلات را در رایانه ("دفتر") خود دارید. دو حسابدار دولتی (بگذارید آنها را "استخراج کننده" بنامیم) فایل مشابه آن را در رایانه خود دارند (بنابراین  به صورت "توزیع شده" می باشد). هنگام انجام معامله، رایانه شما برای هر حسابدار ایمیل می فرستد تا آنها را از وضعیت مطلع کند.

هر حسابدار تمام تلاش خود را می‌کند تا اولین نفری باشد که بررسی می‌کند آیا توانایی پرداخت آن را دارید یا خیر و حقوق "بیت کوین" به شما پرداخت می‌شود. اولین کسی که موضوع را بررسی و تأیید می‌کند، به همراه پیوست مدارک برای تأیید معامله ("اثبات کار")  "ارسال برای همه" را کلیک می‌کند. اگر سایر حسابداران با این موضوع موافقت کنند، اقدام به بروزرسانی پرونده ها می کنند ...

این مفهوم توسط فناوری "Blockchain" امکان‌پذیر است.

مطمئناً مفهموم Blockchain پیچیده‌تر از این‌ها می‌باشد. البته این پیچیدگی‌ها در پیاده‌سازی و مسیر به ارزش رسیدن آن‌ها می‌باشد. مثال بالا، هر چند ممکن است بسیار ابتدایی و ساده به نظر بیاید - اما می‌تواند برای برخی دیگر به عنوان نقطه شروع باشد.

بلاک چین

شکل 1- بلاک چین

در یک محیط سنتی، اشخاص ثالث مورد اعتماد به عنوان واسطه برای انجام معاملات مالی عمل می‌کنند. اگر تا به حال پول به خارج از کشور ارسال کرده‌اید ،این پول از طریق یک واسطه (معمولاً یک بانک) ارسال می‌شود. شایان ذکر است که این کار معمولاً سریع انجام نخواهد شد (حداکثر 3 روز طول می‌کشد) و واسطه برای این کار کمیسیونی را به صورت تبدیل نرخ ارز یا هزینه‌های دیگر دریافت می‌کند.

Blockchain یک فناوری  open-source  می‌باشد که به عنوان جایگزینی برای واسطه سنتی جهت انتقال ارز رمزنگاری شده بیت کوین ارائه شده است. واسطه با تأیید جمعی اکوسیستم جایگزین می‌شود که درجه عظیمی از قابلیت ردیابی، امنیت و سرعت را ارائه می‌دهد.

در مثال بالا ("Blockchain عمومی") ، چندین نسخه از شما به عنوان "نود" در شبکه وجود دارد که به طور همزمان به عنوان مجری معاملات و استخراج‌کنندگان عمل می‌کنند.

معاملات قبل از اینکه به بلاکچین اضافه شوند، در بلوک جمع می‌شوند.

استخراج کنندگان پاداش بیت کوین را براساس زمان محاسباتی که برای انجام آن لازم است دریافت می‌کنند که:

  الف) آیا معامله معتبر است؟

  ب) کلید ریاضی صحیح برای پیوند دادن به مجموعه معاملات به مکان صحیح در دفتر (ledger) باز چیست؟

  با انجام تراکنش‌های بیشتر، بیت کوین بیشتری به سمت منبع پول مجازی سرازیر می‌شود.

پاداشی که استخراج کنندگان دریافت می‌کنند هر 4 سال کاهش می‌یابد تا اینکه بیت کوین در نهایت متوقف شود (اگرچه برآوردها می‌گویند این اتفاق تا سال 2140 نخواهد افتاد!) البته اگرچه Blockchain اصلی برای مدیریت بیت کوین در نظر گرفته شده بود، اما از سایر ارزهای مجازی مانند Ether نیز می‌توان استفاده کرد.

چرا باید در مورد Blockchain بدانیم؟

در این قسمت سه دلیل برای این سوال بیان شده است:

نیازی نیست فناوری Blockchain حتما به صورت عمومی وجود داشته باشد و می‌تواند به صورت خصوصی نیز وجود داشته باشد - در این حالت گره ها به سادگی، نقاطی از یک شبکه خصوصی هستند و Blockchain مانند دفتر توزیع شده عمل می‌کند.

 موسسات مالی برای نشان دادن انطباق با مقررات تحت فشار زیادی قرار دارند و به همین دلیل بسیاری از آنها به دنبال اجرای Blockchain هستند.

راه حل های ایمن مانند Blockchain می تواند یک بلوک اساسی برای کاهش هزینه های انطباق باشد.

فناوری زنجیره بلوکی گسترده تر از امور مالی می باشد.

این مورد را می توان در هر معامله چند مرحله ای که قابلیت ردیابی و دیده شدن دارد اعمال کرد. همچنین زنجیره تأمین یک مورد قابل توجه استفاده است که قادر است از بلاکچین برای مدیریت و عقد قرارداد و حسابرسی محصول استفاده کرد. همچنین می تواند برای سیستم عامل های رای گیری، عناوین و مدیریت اسناد - موارد بیشمار دیگر، استفاده شود.

با همگرایی دنیای دیجیتال و فیزیکی، کاربردهای عملی Blockchain در حال رشد می‌باشد.

رشد نمایی و از هم گسیخته بلاکچین از همگرایی بلاکچین های دولتی و خصوصی به یک اکوسیستم حاصل می‌شود که شرکت‌ها، مشتریان و تأمین‌کنندگان می‌توانند به روشی امن، قابل کنترل و مجازی با هم کار کنند.

نویسنده:ندا مهدی‌زاده (رایورز شرق)

آخرین مقالات