• English
ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

رییس پلیس فتا: منع قانونی برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا ضمن تشریح آخرین اقدامات صورت گرفته در مورد پرونده هک شرکت نفت، گفت: آمریکا در خصوص مالکان IPهای مورد استفاده شده سکوت کرده است.

 

سردار کمال هادیانفر در حاشیه برگزاری همایش کارگاه منطقه ای همکاری های بین المللی در مبارزه با جرایم سایبری در جمع خبرنگاران گفت: بیش از 15 ماه از عمر پلیس فتا می‌گذرد و در این مدت ما شاهد رشد تصاعدی جرایم در فضای مجازی بوده‌ایم.

 

وی افزود:‌ در سال 89 که وظیفه رسیدگی به جرایم در حوزه اینترنت بر عهده پلیس آگاهی ناجا بود، 1035 فقره پرونده وقوع تشکیل شد که از این میان 320 فقره پرونده منجر به کشف شد.
به گفته رییس پلیس فتا ناجا، در سال 90 میزان رشد وقوع به 4009 فقره پرونده افزایش یافت و این در حالیست که میزان کشف پرونده‌ها در سال گذشته 57 درصد بود.


هادیانفر همچنین اظهار کرد: در 15 ماهی که از عمر پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات می‌گذرد، 5324 فقره پرونده وقوع در پلیس فتا تشکیل شده است و میزان کشفیات نیز به 60 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه پلیس فتا مشکلی در تخصص پرسنل و کارکنان ندارد، بلکه مشکل اصلی موانعی است که در کشور وجود دارد، درباره این موانع گفت: این موانع در مورد میزان دسترسی‌هاست که با هماهنگی‌های انجام شده این مشکلات در حال مرتفع شدن است.
 وی افزود: کاهش بروکراسی موجب افزایش کشف تا سطح ابلاغی 80 درصد می‌شود.

برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی، در صدر جرایم اینترنتی
رییس پلیس فتا ناجا در خصوص بیشترین جرایم در حوزه اینترنت به ایسنا، گفت: برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی با 48.5 درصد بیشترین جرم در فضای مجازی را به خود اختصاص داده است.

ابلاغ رسمی پلیس به بانک مرکزی در خصوص حفره‌های امنیتی
هادیانفر همچنین در ادامه سخنان خود با اشاره به برگزاری جلسات مشترک زیادی با بانک مرکزی، تاکید کرد: در این جلسات هشدارهای لازم در خصوص درگاه‌ها و حفره‌های بانک‌ها به روسای بانک‌ها رسما ابلاغ شده است و بعضا نیز به بانک‌های دیگر اعلام کرده‌ایم.

به گفته هادیانفر، بعد از برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی، جرایم اجتماعی، فرهنگی و دینی در مرتبه بعدی قرار دارد به گونه‌ای که بیشترین رصد پلیس در این حوزه است.
 رییس پلیس فتای ناجا افزود: باید توجه داشته باشیم که تغییر باورهای دینی جوانان یکی از هدف‌گذاری‌های اصلی دشمنان در فضای مجازی است.

منع قانونی برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد
وی با بیان اینکه منع قانونی برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد، گفت: اما پلیس به دنبال مجرمان است و کسانی که در این فضا به ارتکاب جرایم مبادرت کنند، حتما با آنان برخورد خواهد شد.

 

 هادیانفر در بخش دیگری از سخنان خود به رصد سایت‌های فروش داروهای غیر مجاز که بعضا کشنده هستند، اشاره کرد و گفت: افراد برای سودجویی اقدام به فروش داروهای غیرمجاز و غیربهداشتی در شبکه‌های اینترنت می‌کنند که اساسا این عمل غیرمجاز بوده و هیچ مجوزی برای آنان صادر نشده است.

عملیات پانک‌آ 5 در راه است
رییس پلیس فتای ناجا به انجام عملیات “پانک‌آ” که با حضور 74 کشور در حوزه فروش داروهای غیرمجاز اشاره کرد و گفت: این عملیات که در عرصه بین‌الملل برگزار شد، یکی از عملیات‌های بزرگ مشترک بود که در رنکینگ اینترپل نیز پلیس فتای ایران جزء برترین کشورها انتخاب شد.
 به گفته وی، در حال حاضر پلیس فتا با هماهنگی اینترپل در صدد طرح‌ریزی عملیات مشترک “پانک‌آ 5 ” است.

سکوت آمریکا در قبال معرفی IP هکرهای شرکت نفت
هادیانفر در مورد آخرین وضعیت حمله سایبری به شرکت نفت نیز گفت: پلیس فتا پس از چند روز از ورودش به این پرونده توانست درگاهی را که این تیم هکر از طریق آن به شرکت نفت ورود پیدا کرده بود را شناسایی کند اما نکته قابل توجه آن است که IP این هکرها از طریق provider آمریکایی ایجاد شده است.

 

وی با بیان اینکه پلیس با هماهنگی مقام قضایی از آمریکا درخواست کرده است که مالک IPهای هکرهای حمله‌کننده به شرکت‌ نفت را معرفی کند، گفت: این اقدام پلیس ایران کاملا رسمی است اما آمریکا تا این لحظه در قبال این درخواست رسمی سکوت کرده است.

رییس پلیس فتا ناجا در ادامه با اشاره به پرونده‌ای دیگر در خصوص سرقت اطلاعات، گفت: فردی در خارج از کشور بدافزاری طراحی کرده و به شناسایی مجرمانی در داخل کشور مبادرت کرده بود.

 

 

 

هادیانفر با بیان اینکه این فرد برنامه طراحی شده خود را از طریق میل به همدستانش در ایران ارسال کرده بود، گفت: این برنامه در کافی‌نت‌ها نصب و مردم با مراجعه به کافی‌نت‌ها، اطلاعات خود را ناخواسته در اختیار این افراد قرار می‌دادند.

 

وی با بیان اینکه این برنامه اساسا برای سوء استفاده از اطلاعات افراد طراحی شده بود، گفت: اطلاعات مردم آنلاین به خارج از کشور ارسال می‌شد.

 

وی با بیان اینکه تاکنون دو هزار User و password افراد برای فردی که در خارج از کشور است، ایمیل شده است، گفت: اطلاعات بانکی مال‌باختگان به صورت مرحله‌ای در اختیار مجرمان در داخل کشور قرار داده می‌شد و از آنان سوء استفاده می‌شد.

مردم نباید به کافی‌نت‌ها اعتماد کنند
وی در خصوص ویروس madi که عوامل آمریکایی مدعی شده بودند که این ویروس از سوی ایران طراحی شده است، گفت: شرکت کلبرسی این ویروس را شناسایی و عنوان کرده است که این ویروس نیز به ایران حمله کرده است.

 

وی با طرح این سوال که این ویروس توسط چه کسی تولید شده است گفت: اساسا این شیوه ویروس‌نویسی در ایران نیست و اینکه چرا در این ویروس از زبان فارسی استفاده شده است نیز مبهم است.

 

وی با بیان اینکه تاکنون هیچ آسیب و گزارش جدی در مورد ضربه زدن این ویروس به سامانه‌های کشور دریافت نشده است، گفت: اساسا کشورهایی همچون آمریکا و اسرائیل نسبت به تولید این گونه ویروس‌ها اقدام می‌کنند و استفاده برنامه‌نویسان از زبان فارسی نیز جای سوال دارد.
وی افزود: بر اساس بررسی‌های اولیه این اطلاعات به سرورهای کانادایی منتقل می‌شود، اما ممکن است از VPNهای کانادایی استفاده شده باشد و کشور مقصد کانادا نباشد.


سوالی دارید از ما بپرسید
تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

با ما در ارتباط باشید
Hidden
Hidden
نوع درخواست
آدرس
تماس با ما

خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

info@rayvarz.com

تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت مهندسی نرم افزار رایورز می باشد.