• English
ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

فیس‌بوک و شبکه‌های اجتماعی باید رفع فیلتر شوند

علی جنتی: فیلتر سایت‌های اینترنتی به حداقل برسد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان برخی مشکلات و نارسائی‌ها بر سر سیستم فیلترینگ کشور در مورد برنامه‌های این وزارتخانه برای رفع فیلتر برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی گفت: باید با کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ صحبت شود تا نه تنها فیس‌بوک بلکه سایر شبکه‌های اجتماعی نیز قابل دسترسی باشند و قید غیرقانونی بودن برای دسترسی به آنها برداشته شود.

علی جنتی شب گذشته در حاشیه نشست فعالان رسانه‌های دیجیتال به سوالات خبرنگاران در مورد سیستم فیلترینگ سایت‌های اینترنتی و سیاست‌های وزارت ارشاد در این زمینه، رفع فیلتر شبکه اجتماعی فیس بوک، وضعیت انتشار روزنامه‌های هم میهن و نشاط، وام مسکن خبرنگاران و نحوه حمایت این وزارتخانه از فعالان رسانه‌های دیجیتال پاسخ داد.


فیس بوک باید برای همه قابل دسترسی باشد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد دسترسی آزاد به شبکه‌های اجتماعی همچون فیس‌بوک گفت: مگر در حال حاضر دسترسی راحت نیست؟
وی ادامه داد: به هر حال موضوع فیس‌بوک مربوط به کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ است که مستقیما زیر نظر وزارت ارشاد نیست و ما فقط یک نماینده در این کمیته داریم؛ اما با مجموعه دوستانی که در آن کمیته هستند باید صحبت شود تا نه تنها فیس‌بوک بلکه سایر شبکه‌های اجتماعی نیز قابل دسترسی شوند و قید غیرقانونی برای دسترسی به آنها برداشته شود و افراد راحت تر به این سایت‌ها دسترسی داشته باشند.
جنتی در مورد نقش کمرنگ و منفعل وزارت ارشاد در کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ گفت: من از گذشته دفاع نمی‌کنم اما آنچه که هم اکنون می‌توان در مورد آن اظهارنظر داشت نقش پررنگ نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این کمیته است.

باید فیلتر سایت‌های اینترنتی را به حداقل ممکن برسانیم
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با وضعیت سامانه فیلترینگ کشور تاکید کرد: باید فیلترینگ سایت‌های اینترنتی را به حداقل ممکن و در مواضع ضروری برسانیم.
جنتی با بیان اینکه برخی از فیلم‌ها و کلیپ‌ها که روی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی قرار دارند برای افراد جامعه و به ویژه نسل جوان سم تلقی می‌شود، افزود: وظیفه دولت حمایت و صیانت از اخلاق دینی، فرهنگ ملی و آیین مردم است اما باید توجه داشت که بخش‌هایی از سایت‌های اینترنتی نیازی به فیلتر کردن ندارند اما به دلیل برخی مشکلات فنی، دسترسی به آنها محدود شده و فیلتر می‌شوند. برای مثال سیستم فعلی فیلترینگ برخی واژه‌ها را مشخص و براساس آن سایت‌ها را فیلتر می‌کند که این باید اصلاح شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مقاله‌های علمی که به دلیل به کار بردن برخی کلیدواژه‌های سامانه فیلترینگ، فیلتر می‌شوند، گفت: من طی ۳ سال اخیر که به امور تحقیقاتی مشغول بودم با این مشکلات مواجه شده‌ام که باید این موضوع رفع شود.
وی با بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تنها یک عضو در کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ دارد خاطرنشان کرد: باید تا جایی که می‌توانیم فیلترینگ سایت‌ای اینترنتی را به ضرورت برسانیم و تنها در حد ضرورت از این روش برای محدودیت دسترسی استفاده کنیم.

تصویب قانون برای حمایت از فعالان رسانه‌های دیجیتال
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد سیاست‌های حمایتی این وزارتخانه در حوزه رسانه‌های دیجیتال با بیان اینکه رسانه دیجیتال نوپا است و باید از آن حمایت کرد تا روی پای خودش بایستد، گفت: در طول سالیان گذشته بسیاری از فعالان این حوزه به دلیل آنکه مورد حمایت قرار نگرفتند ورشکسته شده و یا در آستانه ورشکستگی هستند.
وی با تاکید بر اینکه وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت قانونی از مجموعه فعالان این بخش است، ادامه داد: به این نحو که اشکالاتی که نیاز به مصوبه دولت دارد و نیز هماهنگی با سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها را در دولت رفع خواهیم کرد و احیانا برخی از مقررات و قوانین مانند معافیت‌های مالیاتی که نیاز دارد به صورت لایحه به مجلس می‌فرستیم تا به صورت قانون تصویب شود.
جنتی در مورد حمایت از نشر دیجیتال نیز گفت: هم اکنون مشکلی که در این حوزه وجود دارد مربوط به عدم رعایت حقوق معنوی آثار دیجیتال است که در این زمینه برای آثاری که در داخل کشور است تلاش می کنیم جلوی کپی‌رایت و استفاده غیرقانونی از آثار دیجیتال گرفته شود اما آنچه که به آثار خارجی مربوط می‌شود چون ما به سازمان مالکیت معنوی جهانی نپیوسته‌ایم خیلی دستمان برای دفاع از آن باز نیست.

سوالی دارید از ما بپرسید
تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

با ما در ارتباط باشید
Hidden
Hidden
نوع درخواست
آدرس
تماس با ما

خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

info@rayvarz.com

تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت مهندسی نرم افزار رایورز می باشد.