ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

نخستین ماده خودترمیمی با قابلیت رفع آسیب‌های جدی

رایورز– این نخستین ماده خود-ترمیمی محسوب می‌شود که قادر است سوراخ را هم در میان خود از بین ببرد و اثر اصابت گلوله هم در آن کارساز نباشد. اگر گوشی هوشمند از دست شما سقوط کند، بدنه آن آسیب می‌بیند و حتی ممکن است کار از یک خراشیدگی فراتر رود و قاب گوشی بشکند.

به گزارش رایورز، شرایطی را تصور کنید که گوشی از دست شما سقوط می‌کند، بدنه آن شکسته می‌شود و تنها پس از گذشته چند دقیقه قاب گوشی خود به‌خود و بدون دخالت انسان به حالت اول برمی‌گردد و در نهایت هیچ جای خراشیدگی یا شکستگی هم دیده نمی‌شود! این اتفاق مربوط به فیلم‌های تخیلی نیست و نتایج حاصل از مطالعه جدیدی محسوب می‌شود که گروهی از دانشمندان آمریکایی در دانشگاه ایلینویز به آن دست یافته‌اند.

این دانشمندان موفق به ساخت سیستم جدیدی شده‌اند که بر پایه آن ورق‌های پلاستیکی هوشمند ساخته می‌شود که به جز آسیب‌دیدگی‌های سطحی حتی می‌تواند سوراخ‌های بزرگ ایجاد شده را هم بازسازی کند. نخستین مواد خود-ترمیمی در دوره جنگ جهانی دوم وارد بازار شدند و برای ترمیم برخی سلاح‌ها و بدنه هواپیما‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند که البته این مواد تنها می‌توانستند برخی آسیب‌دیدگی‌های سطحی را از بین ببرند.

 

 

از آن زمان تاکنون پیشرفت‌های فراوان در این زمینه صورت گرفت. اما این نخستین ماده خود-ترمیمی محسوب می‌شود که قادر است سوراخ را هم در میان خود از بین ببرد و اثر اصابت گلوله هم در آن کارساز نباشد. این ماده بر اساس نوعی فیبر ساخته شده است که در سطح میکروسکوپی می‌تواند تقسیم سلولی انجام دهد و مجددا بازسازی شود. محققان دانشگاه ایلینویز پیش‌بینی کرده‌اند که از سال ۲۰۱۶ بتوانند این ماده را به تولید انبوه برسانند و حتی از آن برای ساخت بافت‌های مصنوعی بدن برای جلوگیری از خونریزی و دیگر آسیب‌ها استفاده کنند.

آنچه در این مقاله میخوانید

  سوالی دارید از ما بپرسید
  تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

  با ما در ارتباط باشید
  Hidden
  Hidden
  نوع درخواست
  آدرس

  خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

  ۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

  خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

  info@rayvarz.com

  تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت رایورز می باشد.