• English
ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

کالاهای شبنم‌دار گران‌تر است

رایورز – در حالی‌که از سوی شرکت راهبر (مجری پروژه شبنم) قیمت هر برچسب شبنم حدود 90 تومان اعلام شده است، اما فروشندگان بازار کالاهای شبنم‌دار را با قیمتی حدود 10 تا 50 هزار تومان گران‌تر از نمونه‌های بدون شبنم به فروش مي‌رسانند.

بر همین اساس اتحادیه صنف فناوران رایانه مجددا وارد عمل شده و به واحدهای فروشگاهی هشدار داده است از فروش کالای بدون برچسب شبنم خودداری کنند در غیر این صورت با متخلفان برخورد قانونی که شامل جریمه نقدی و پلمب واحد فروشگاهی است، می‌شود.

اما با این وجود و با گذشت حدود یک هفته از انتشار این ابلاغیه اتحادیه، در بازار شاهد هستیم که برخی از کالاها همچنان بدون برچسب شبنم به فروش می‌رسند و همچنین این موضوع (تفاوت بین قیمت کالای شبنم دار و بدون شبنم) موجب بروز برخی از سوءاستفاده‌ها در بازار شده است.
درست‌تر این است که بگوییم در شرایط فعلی در برخی از بازارهای کامپیوتر خریدار بین انتخاب کالای برچسب‌دار و بدون برچسب مختار است و اوست که انتخاب می‌کند کالای ارزان‌تر را بدون برچسب شبنم خریداری کند یا کالایی با قیمتی گران‌تر!
براساس بررسی‌های انجام شده «دنیای‌اقتصاد»، گروهی از فعالان بازار اجناس بدون برچسب شبنم را با قیمتی پایین‌تر از نمونه‌های برچسب‌دار به فروش مي‌رسانند و به این ترتیب مشتری که به دنبال خرید کالاهای ارزان قیمت و گرفتن تخفیف است به سراغ نمونه‌های بدون برچسب مي‌رود.
یوسف‌زاده، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد: اگرچه در حال حاضر اکثر فعالان بازار در مراکز خرید و فروشی که مرکز توجه هستند به ارائه کالاهای برچسب دار می‌پردازند، اما هستند افراد  بسیاری که در سایر مراکز خرید و فروش کالاهای بدون برچسب را با قیمت پایین‌تر به فروش رسانده و همین ارزان‌فروشی موجب شده است فروش بالاتری داشته باشند تا سایرین! به گفته این فعال بازار، چنین اتفاقی منجر به این شده است تا خریداران هنگام خرید سراغ کالای بدون برچسب ولی ارزان‌تر را بگیرند.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم در این باره به «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد: اگر چه فشارهای زیادی برای نصب برچسب شبنم بر فروشندگان و عرضه‌کنندگان وارد می‌آید، اما گروهی از فروشندگان بنا به درخواست خریدار کالای بدون برچسب به فروش می‌رسانند. زیرا قیمت کمتری دارد.
به گفته این فعال بازار، کالاهای بدون برچسب در حدود 10 تا50 هزار تومان ارزان‌تر از کالاهای برچسب دار به فروش می‌رسند که همین قیمت پایین‌تر موجب جلب توجه خریداران شده است.
این در حالی است که شرکت راهبر (پروژه طرح شبنم) قیمت هر برچسب شبنم را حدود 90 تومان اعلام کرده است و اتحادیه فناوران رایانه هم اعلام کرده است هیچ فروشنده‌ای حق ندارد به بهانه نصب برچسب شبنم کالا را گران‌تر از آنچه هست به فروش برساند! اما با این وجود در بازار شاهد دو دستگی قیمت بین کالاهای مجاز به فروش (برچسب‌دار) و غیر مجاز (فاقد برچسب شبنم) هستیم.
به نظر مي‌رسد البته این اختلاف قیمت تخفيفي است که فروشنده کالای بدون برچسب بابت فروش اين کالا به مشتری مي‌دهد. زیرا در صورتی که کالای بدون برچسب دچار ایراد شود یا نقصی داشته باشد مراحل پیگیری و …. مشکل خواهد بود.
گروهی نیز بر این باورند که فروشندگان سایر هزینه‌ها را به پای نصب برچسب شبنم نوشته و به این بهانه کالاها را گران‌تر مي‌فروشند. اما به گفته سرمدی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر، گفته مي‌شود قیمت برچسب‌های شبنم حدود 90 تومان است و به همین دلیل انتظار مي‌رود قیمت‌ها در بازار کامپیوتر افزایش نیابد.
اما حقیقت این است که 90 تومان فقط هزینه خرید برچسب است و هزینه‌های دیگری نظیر الصاق برچسب و… نیز وجود دارد که همه اینها باید جبران شود.
به گفته این فعال بازار، در هر حال فروشنده به سوءاستفاه متهم مي‌شود و شرایط موجب شده است که فضای بازار بسیار نا امن جلوه کند. به همین دلیل خریداران در شرایط فعلی به فروشندگان اعتمادی ندارند و تصور می‌کنند فروشنده برای سوءاستفاده و خالی کردن جیب مشتری در فروشگاه ایستاده است.
این فعال بازار افزود: بهتر است مسوولان این نظارت و بررسی همه‌جانبه و موشکافانه را در مورد سایر مسائل بازار نظیر احتکار، فروش کالای مرجوعی، قاچاق و… داشته باشند. اما متاسفانه موضوع مهم از نظر مسوولان نصب یا عدم نصب برچسب شبنم است. درحالی‌که مسائل بسیار مهم‌تری هم در بازار وجود دارد.

سوالی دارید از ما بپرسید
تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

با ما در ارتباط باشید
Hidden
Hidden
نوع درخواست
آدرس
تماس با ما

خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

info@rayvarz.com

تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت مهندسی نرم افزار رایورز می باشد.