• English
ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

کلاهبرداری بی‌سابقه از طریق کارت‌خوان

جوان ۲۳ ساله ای که متهم است با ترفندی خاص میلیون ها تومان از نمایندگی فروش خودرو، صاحبان نمایشگاه های خودرو، فروشندگان تلفن همراه و حتی خواربار فروشی ها در شهرهای مختلف کلاهبرداری کرده است با وجود گذشت ۷ تن از شاکیانش، به تحمل ۴ سال زندان و پرداخت جزای نقدی سنگین در حق دولت محکوم شد و در بررسی های قضایی و پلیسی از شیوه جدید این کلاهبرداری پرده برداری شد.

ماجرای دستگیری این فرد که به کلاهبردار بی نقاب معروف شد هنگامی در دستور کار نیروهای انتظامی قرار گرفت که نماینده یکی از خودروسازان بزرگ کشور با تسلیم شکوائیه ای به دستگاه قضایی اعلام کرد: چندی قبل جوانی با ظاهری آراسته به نمایندگی مراجعه کرد و قیمت یک دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ را پرسید. وقتی بهای خودرو را به او گفتیم اجازه خواست تا از دستگاه کارتخوان موجودی حسابش را بگیرد. شاکی پرونده ادامه داد: جوان مذکور پرینت حسابش را از دستگاه دریافت کرد و از نمایندگی بیرون رفت اما روز بعد دوباره مراجعه کرد و خودروی مذکور را خرید.
سپس خواست تا وجه خودرو را از طریق دستگاه کارتخوان پرداخت کند ولی بعد از تحویل خودرو متوجه شدیم که پولی به حساب شرکت واریز نشده است و رسید دستگاه کارتخوان جعلی است. گزارش خراسان حاکی است: در پی اعلام این شکایت، موضوع از طریق کارآگاهان پلیس آگاهی در دستور کار قرار گرفت اما مدتی بعد شکایت های مشابهی در شهرهای تربت جام، تربت حیدریه، فریمان و مشهد مطرح شد که نشان می داد متهم مذکور با شگرد و ترفندی خاص پرینت دستگاه های کارتخوان را جعل و اقدام به کلاهبرداری می کند.

او خودروهای دیگری مانند سمند و سوناتا را نیز با همین شیوه خریداری و از فروشگاه های دیگری مانند فروشگاه های تلفن همراه کلاهبرداری کرده است بنابراین با تجمیع پرونده های مذکور در شعبه ۸۱۱ بازپرسی مشهد، و دستورات مقام قضایی، تلاش های گسترده ای برای ردیابی جوان شیک پوش که به کلاهبردار بی نقاب معروف شد ادامه یافت تا این که مدتی قبل، مأموران انتظامی با انجام یک سری فعالیت های پلیسی و اطلاعاتی موفق شدند با ردیابی سیستم بانکی او را دستگیر کنند. در بازرسی از منزل متهم نیز، آلات و ادوات مربوط به جعل پرینت کشف شد و او مورد بازجویی قرار گرفت. بررسی های پلیس بیانگر آن بود که جوان شیک پوش پس از شناسایی مراکز معتبر تجاری وارد فروشگاه و یا نمایندگی می شد و برای به دست آوردن مشخصات بانکی دستگاه کارتخوان فروشنده، از وی اجازه می گرفت تا موجودی حسابش را از طریق دستگاه کارتخوان بگیرد.
کلاهبردار مذکور سپس رسید دریافت شده را با خود می برد و با کاغذهای ویژه رسید دستگاه، که از بانک محل حساب فروشنده دریافت کرده بود اقدام به اسکن و جعل مبلغ عنوان شده توسط فروشنده، می کرد. این فرد روز بعد در حالی که رسید جعلی دستگاه کارتخوان را با مبلغ درج شده مذکور در دست داشت دوباره به همان فروشگاه مراجعه می کرد و کالا یا خودرویی را که روز گذشته قیمت آن را پرسیده بود می خرید. او سپس برای فریب فروشنده از وی می خواست تا دستگاه کارتخوان را برای وارد کردن رمز و پرداخت وجه در اختیارش قرار دهد. این جوان در ادامه با واریز مبلغ اندکی به حساب فروشنده در مقابل چشمان وی رسید را از دستگاه دریافت و در یک لحظه آن را با رسید جعلی که در دست داشت عوض می کرد. فروشنده نیز با دیدن مشخصات فروشگاه و بانک طرف حساب خود بر روی رسید، کالا را تحویل وی می داد اما پس از گذشت مدتی و با بررسی موجودی حساب خود پی به کلاهبرداری می برد.
پس از تکمیل تحقیقات و اعترافات متهم، قرار مجرمیت وی از سوی مقام قضایی صادر شد و این پرونده با توجه به اهمیت موضوع در شعبه ۱۳۴ دادگاه عمومی و جزایی مشهد توسط یکی از قضات باتجربه دادگستری مورد رسیدگی قرار گرفت. قاضی جواد شاکری پس از برگزاری چندین جلسه دادگاه به اتهام کلاهبرداری با جعل اسناد، اتهام وی را محرز دانست. رئیس دادگاه با توجه به محتویات پرونده، گزارش مأموران انتظامی، اقاریر متهم و همچنین اسناد و دلایل محکمه پسند، وی را به تحمل ۴ سال زندان و پرداخت جزای نقدی سنگین در حق دولت و رد مال محکوم کرد.
به گزارش خراسان این در حالی بود که کلاهبردار بی نقاب در اثنای دستگیری قضایی به پرونده اتهامی خود، موفق شده بود رضایت ۷ تن از ۸ شاکی خود را جلب کند و در رأی صادره از سوی قاضی شاکری به بانک ها نیز تذکر داده شده است که رول های دستگاه کارتخوان را در اختیار مراجعه کنندگانی که هویت آنان در ارتباط با استفاده از دستگاه های مذکور مشخص نیست قرار ندهند و کاغذهای رسید این گونه دستگاه ها را حتماً با احراز هویت فروشندگان و دارندگان این دستگاه ها، در اختیار افراد قرار دهند. این مقام قضایی در عین حال به فروشندگان و نمایندگان رسمی شرکت ها نیز توصیه کرده است برای پیشگیری از وقوع جرم، هنگام وارد کردن رمز، دستگاه کارتخوان را در اختیار مشتری قرار دهند اما هنگام دریافت رسید از مشتریان به ساعت و تاریخ دریافت رسید با دقت توجه کنند تا مورد اغفال واقع نشوند.

سوالی دارید از ما بپرسید
تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

با ما در ارتباط باشید
Hidden
Hidden
نوع درخواست
آدرس
تماس با ما

خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

info@rayvarz.com

تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت مهندسی نرم افزار رایورز می باشد.