تأثیرات هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی بر جامعه

رایورز - در حال حاضر همه افراد با پدربزرگ و مادربزرگ خود هم در مورد یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی صحبت می‌کنند. هوش مصنوعی این قابلیت را دارد که جنبه‌های مهمی از زندگی انسان را به پیش ببرد.

در حال حاضر، همه جا و همه کارشناسان از قابلیت‌های "یادگیری ماشینی" و "هوش مصنوعی" صحبت می‌کنند. متأسفانه برای بسیاری از افراد، این سؤال پیش آمده است که آیا این زمینه، واقعاً ارزش این همه تلاش را دارد و بعضی دیگر هم نگران از دست دادن آینده شغلی خود هستند. با توجه به خدماتی که هوش مصنوعی ارائه می‌دهد و قابلیت‌هایی دارد، این احتمال وجود دارد که افراد بسیاری شغل خود را از دست بدهند

به گزارش ونچربیت، یکی از نظراتی که مطرح می‌شود این است که جهان مبالغ زیادی را روی فناوری شناسایی تصویر (و به عنوان مثال، صرفاً برای تشخیص یک گربه)، سرمایه‌گذاری کرده است.

اما پاسخ این نظر، آن است که شناسایی ماشینی یک گربه، اولین گام به سوی یک تشخیص ماشینی و تشخیص یک تومور است. اگر اندکی در کارکرد یک دستگاه دقت کنید، متوجه خواهید شد که این دستگاه، در آینده چه خدماتی ارائه خواهد داد.

رشد و گسترش این دستگاه‌ها، مسلماً در صنایع مختلف تأثیرگذار خواهد بود و بسیاری از کارها را ساده‌تر می‌کند و در عین حال، سرعت آن را بالا می‌برد. همچنین به افراد معلول و ناتوان نیز کمک خواهد کرد.

 

 

یادگیری ماشینی می‌تواند برای افرادی که ناتوان هستند، درهایی از فناوری را بگشاید و این امکان را فراهم کند که این افراد هم مثل سایرین، از محتوای دیجیتال بهره‌مند شوند.

به عنوان یک مثال بارز، پس از پخش زنده چند صحنه خودکشی در فیس‌بوک (که چندی پیش اتفاق افتاد)، این شبکه اجتماعی، بازخوردهای منفی زیادی دریافت کرد.

به همین خاطر برای مبارزه با این معضل، تصمیم دارد که قابلیت‌های یادگیری ماشینی برای مبارزه با خودکشی عرضه کند. بدین ترتیب این دستگاه، به محض تشخیص چنین مواردی، به سرعت وارد عمل خواهد شد.

یادگیری ماشینی حتی می‌تواند سرطان پوست را نیز تشخیص دهد. پژوهشگران دانشگاه استنفورد یک الگورتیم یادگیری ماشینی ساخته‌اند که از یک پایگاه داده تصویری عظیم برای تشخیص سرطان پوست استفاده می‌کند. با این الگوریتم، کار برای پزشک و بیمار، سریع‌تر و آسان‌تر پیش می‌رود.