هوش مصنوعی یک فرصت است و نه تهدید

رایورز - پیش‌بینی‌هایی که تاکنون در مورد هوش مصنوعی صورت گرفته، نشان می‌دهد که هوش مصنوعی تا سال 2029 از هوش انسان پیشی می‌گیرد و این موضوع نه تنها تهدیدی برای بشریت نیست، بلکه می‌تواند فرصت‌هایی برای پیشرفت انسان نیز فراهم کند.

به نظر می‌رسدکه فناوری هوش مصنوعی به تدریج به همه حوزه‌های علمی و حتی امور جاری زندگی انسان رسوخ می‌کند و همین امر البته موجب بروز دیدگاه‌های مختلف و بعضاً محافل شده است.

امروزه گمانه‌زنی‌های بسیار زیادی در مورد فناوری هوش مصنوعی می‌شود. یکی از پیش‌بینی‌های موجود نشان می‌دهد که هوش مصنوعی تا سال 2029 از هوش انسان پیشی می‌گیرد و این موضوع نه تنها تهدیدی برای بشریت نیست، بلکه می‌تواند فرصت‌هایی برای پیشرفت انسان نیز فراهم کند.

همه ما می‌دانیم که این اتفاق دیر یا زود رخ خواهد داد، حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا این موضوع یک تهدید برای انسان محسوب می‌شود و بشر باید در مورد آن نگران باشد؟

به گزارش ونچربیت، دانشمندان بزرگ و نام‌آشنای عرصه علم و فناوری مانند الون ماسک، استیون هاوکینگ و حتی بیل گیتس نیز پیش‌تر در مورد این موضوع هشدارهایی ارائه داده‌اند. از دید کارشناسان، با پیشی گرفتن هوش مصنوعی از انسان و هوشمندتر شدن آن نسبت به انسان، پدیده‌ای به نام "تکینگی فناوری" رخ می‌دهد.

این پدیده باعث می‌شود که کامپیوترها به هوش انسانی دست یابند و آن زمان است که ما آنها را در مغز خود به کار می‌گیریم و به سیستم‌های ابری متصل می‌کنیم. البته این موضوع به نوبه خود باعث می‌شود هوش بشر نیز متحول گردد.

 

 

بنابراین می‌بینیم که روند نزدیک شدن عملکرد هوش مصنوعی به هوش انسان و پیشی گرفتن آن از هوش انسان، با رشدی سریع در حال انجام است.

بعضی از افراد بر این باورند که با پیشی گرفتن هوش مصنوعی از هوش انسان، جهان به تدریج در کنترل هوش مصنوعی درخواهد آمد، اما نکته مهم اینجاست که این موضوع نه تنها هیچ تهدیدی برای انسان محسوب نمی‌شود، بلکه بشر باید مشتاقانه منتظر این باشد که این اتفاق بزرگ هرچه سریع‌تر رخ دهد.

نه تنها هوش مصنوعی هیچ‌گونه خطری ندارد، بلکه فرصت‌هایی نیز برای پیشرفت واقعاً چشمگیر بشر ایجاد می‌کند و در حقیقت همان فناوری که باعث پیشرفت هوش مصنوعی می‌شود، زمینه پیشرفت انسان را نیز فراهم می‌نماید. در واقع هوش مصنوعی می‌تواند انسان را در زمینه‌های مختلف تقویت نموده و به موفقیت هرچه بیشتر انسان کمک کند.