انقلابی در آموزش: آپلود اطلاعات به مغز

رایورز - گروهی از دانشمندان شیوه جالبی برای آموختن مهارت‌های جدید یافته‌اند که در صورت تحقق، می‌تواند دنیای علم و یادگیری را متحول سازد.

پژوهشگران می‌گویند نوعی شبیه‌ساز ساخته‌اند که می‌تواند اطلاعات را مستقیماً به مغز انسان آپلود کند و به این ترتیب فرد قادر است در مدت زمانی بسیار کوتاه، مهارت و دانش جدیدی بیاموزد.
 
به نقل از وب‌سایت اسکای نیوز، این ابزار می‌تواند اولین گام در توسعه نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای باشد که آموزش سریع را به واقعیت تبدیل می‌کند. به نظر می‌رسد فرایندی مشابه آن چه که در فیلم علمی تخیلی ماتریکس انجام می‌شد، به زودی محقق خواهد شد. در این فیلم، نئو بازیگر نقش اول، پس از بارگزاری هنر رزمی به صورت مستقیم در مغزش، توانست ظرف چند ثانیه ورزش کونگ فو را یاد بگیرد.

محققان در مطالعه‌ای که در نشریه فرانتیرز منتشر کرده‌اند، از تجربه مشابهی در خصوص آموزش مهارت خلبانی به افراد سخن گفته‌اند. در این روش یک کلاهک دارای الکترود بر روی سر افراد مورد آزمایش قرار داده می‌شود و آنها در معرض شیوه تحریک مغزی قرار می‌گیرند.
 


در این آزمایش، محققان سیگنال‌های الکترونیکی مغز یک خلبان حرفه‌ای را مورد مطالعه قرار داده و سپس اطلاعات آن را درون مغز خلبانان مبتدی بارگزاری کردند. توانایی‌های این افراد تازه کار در به پرواز در آوردن یک هوایپما در محیط شبیه‌ساز رشد قابل ملاحظه‌ای نشان داد.
 
دانشمندان بر این باورند که این شیوه می‌تواند آینده دنیای آموزش و یادگیری را متحول سازد. متئو فیلیپس مدیر گروه پژوهشی گفت این سیستم که نخستین مورد در نوع خود است، بر اساس تحریک مغز کار می‌کند. وی گفت می‌دانم که این قضیه تخیلی و علمی می‌نماید ولی مبتنی بر قوانین علمی است.
 
وی افزود: هنگامی که انسان چیز جدیدی می‌آموزد، مغز او از لحاظ فیزیکی تغییر می‌کند و در قالب فرآیندی با عنوان انعطاف‌پذیری عصبی، ارتباطاتی درون مغز ساخته شده و تقویت می‌گردد. به گفته وی برخی عملکردهای خاص مغز ما از قبیل سخن گفتن یا به یادسپاری، در بخش‌های خاصی از مغز قرار گرفته‌اند که از لحاظ بزرگی به اندازه انگشت کوچک دست است. کاری که سیستم ما انجام می‌دهد این است که تغییرات آن بخش‌هایی از مغز را که به هنگام یادگیری دچار تغییر می‌شوند، هدف قرار می‌دهد.

منبع: