هوش مصنوعی با خواندن امواج مغزی متوجه می‌شود که فرد به چه چیزی نگاه می‌کند

1398/09/17

امواج مغزی ما می‌تواند اطلاعاتی بسیار بزرگ از وضعیت دید ما افشا کند که تحقیقات اخیر دانشمندان نیز موید این نکته به همراه جزئیاتی جالب بوده است.
 
به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی futurism، در حقیقت یک ساختار هوش مصنوعی بسیار نیرومند توانسته است تا با اسکن کردن امواج مغزی یک فرد، تصاویر ورودی از دید او را تحلیل و به نمایش بگذارد.
 
این هوش مصنوعی تنها با تحلیل امواج مغزی ساطع شده از مغز کاربر، توانسته است متوجه شود که او در حال نگاه کردن به چه چیزی است. از دید محقیقن، این امر می‌تواند یک پیشرفت بزرگ در زمینه علوم مختلف به همراه داشته باشد.
 

 مطابق جزئیات اعلام شده، این آزمایش با استفاده از یک هوش مصنوعی نیرومند و ساختار هدست‌های EEG (electrode-covered electroencephalography) انجام شده است. این هدست شامل چندین دریافت کننده پالس‌های مغزی است که مانند یک کلاه بر روی سر کاربر کشیده می‌شود.
 
البته تصاویر خروجی این مجموعه، دقت و کیفیت تصاویر دیده شده توسط انسان را ندارند، ولی با توجه به کلیت عملکرد این سیستم باید گفت که نتایج به دست آمده بسیار عالی و تحسین برانگیز هستند.
 
تیم مسئول این پروژه در دانشگاه مسکو در روسیه توانستند تا در چند نوبت، عملکرد این سیستم را تائید کنند و به همین دلیل نیز از همین الان فاز دوم پروژه کلید خورده است. به گفته این دانشمندان، در فاز دوم این پروژه قرار است تا با استفاده از دو شبکه عصبی مستقل، این تصاویر با کیفیت و دقت بیشتری برداشت شوند. البته هنوز زمان‌بندی مناسبی برای این موضوع اعلام نشده است.

اخرین اخبار