تاثیر رشد رایانش ابری: تعدیل نیرو در اوراکل

رایورز - به نظر می‌رسد برخلاف انتظار اولیه، نوعی بلاتکلیفی در کسب و کار ابری به چشم می‌خورد، موضوعی که دامان شرکت‌های بزرگ مرتبط با این حوزه را می‌گیرد؛ از جمله اوراکل. اخیراً شرکت اوراکل تصمیم به تعدیل نیرو گرفته است.

به گزارش تک‌کرانچ، شرکت اوراکل تصمیم به قطع همکاری با صدها نفر از پرسنل خود را گرفته و در این میان، بخش زیادی از این تعدیل مربوط به واحد سخت‌افزار این شرکت است؛ اگرچه هنوز تعداد دقیق این افراد مشخص نیست.

اما شایعات حاکی است این تعداد، یک هزار و هشتصد نفر از تعداد کل ۱۳۶ هزار کارمند اوراکل در سراسر جهان را شامل خواهد شد. گفتنی است اوراکل از ارائه نظر در این خصوص خودداری کرده است.

اما هفته گذشته، این شرکت ظاهراً اعلام کرد با اینکه قصد ندارد کارخانه سخت‌افزارسازی خود را تعطیل کند، اما در حال بازنگری کسب و کار سیستم‌های سخت‌افزاری خود است و به همین دلیل تصمیم گرفته تا تعداد مشخصی از کارمندان این بخش را تعدیل نماید.

گفتنی است این بیانیه پس از اظهارات ماه گذشته خانم سافرا کاتز (یکی از مدیران اجرایی اوراکل) پیرامون عملکرد مالی این شرکت منتشر می‌شود. در آن زمان، وی اذعان داشت که اوراکل تا حد زیادی سرگرم بازنگری هزینه‌های مورد نیاز برای فروش نرم‌افزارهایی است که در مکان مشتریان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

 

بدین ترتیب، جای شگفتی نیست که واحد سخت‌افزاری اوراکل که پس از تصاحب ۷ میلیارد و چهارصد میلیون دلاری سان مایکروسیستمز در سال ۲۰۱۰ جان دوباره‌ای گرفت، اکنون تحت فشار باشد.

از نگاه کارشناسان، انقلاب رایانش ابری بدان معناست که مشتریان رده‌بالای سازمان‌ها، بخش زیادی از برنامه‌های نرم‌افزاری و داده‌های خود را به فضای ابری منتقل می‌کنند تا توسط دیگران (عمدتاً شرکت‌های بزرگ) نگهداری می‌شوند. این بدان معناست که مشتریان سازمانی، برای مرکز داده خود، سرورهای کمتری خریداری می‌کنند.

گفتنی است فراهم‌کنندگان بزرگ خدمات ابری همچون خدمات وب آمازون، مایکروسافت آزور و گوگل، سرورهای سطح بالایی همچون محصولات اوراکل را خریداری نمی‌کنند.