​​​​​​​رشد ناشی از فروش سرفیس و خدمات ابری باعث عبور درآمدهای مایکروسافت از 100 میلیارد دلار شد

1397/05/01

رایورز - عبور مایکروسافت برای نخستین بار در سال مالی 2018 از مرز 100 میلیارد دلاری نشان می دهد که اولویت دادن به خدمات ابری برای این شرکت نتیجه بخش شده است.

به نقل از اینکوایرر، این رشد قابل توجه را تا حدود زیادی می‌توان به رشد ظاهرا بدون توقف کسب و کار ابری این شرکت نسبت داد، که در مقایسه با سال گذشته 23 درصد رشد یافته است. سرویس آژور مایکروسافت با رشد چشمگیر 89 درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بوده است.
 
ساتیا نادلا مدیرعامل این شرکت، در بیانیه‌ای، گفت: «ما سالی باورنکردنی داشتیم، و در نتیجه تمرکز بی‌وقفه تیممان بر موفقیت مشتریان و اعتمادی که مشتریان به مایکروسافت نشان داده اند از مرز درآمد 100 میلیاردی گذشت.» به گفته وی: «سرمایه‌گذاری‌های اولیه ما در ابر هوشمند و لبه هوشمند در حال نتیجه دادن است، و ما به بسط دسترسیمان در بازارهای بزرگ و رو به رشد با نوآوری متمایز ادامه خواهیم داد.»
 
گروه رایانش شخصی مایکروسافت، که دربرگیرنده ویندوز، سرفیس و ایکس‌باکس می‌شود، نیز در سه ماهه چهارم سال عملکرد خوبی داشته و شاهد رشد 17 درصدی در طی این دوره سه ماهه بوده است. سرفیس با رشد 25 درصدی به 1.1 میلیارد دلار رسید، که به گفته مایکروسافت «ناشی از عملکرد قوی ویرایش‌های جدید سرفیس بوده است.» درآمد گیمینگ این شرکت نیز 39 درصد رشد داشته است.
 


مایکروسافت از رشد فروش PC برای نخستین بار در شش سال اخیر برخوردار شده است، به طوری که درآمدهای ناشی از Windows OEM Pro نسبت به سال گذشته 14 درصد افزایش یافته است. نسخه‌های غیر pro لایسنس‌های OEM 3 درصد کاهش یافت، که مایکروسافت آن را به «تداوم فشار در طبقه‌بندی قیمت سطح ورودی» انتساب داده است.
 
LinkedIn با افزایش 37 درصدی به 1.4 میلیارد دلار رسید، اگرچه این بخش شاهد زیان عملیاتی 182 میلیون دلاری بود. در آمارهای ذکر شده اشاره‌ای به تملک 7.5 میلیارد دلاری GitHub (که در ژوئن اعلام شد ولی همچنان معلق است) نشده است.  

اخرین اخبار