درگیری قانونی کسپرسکی و مایکروسافت

رایورز - مسئولان کسپرسکی به تازگی اعلام کرده‌اند که باندل امنیتی مایکروسافت (همراه کردن محصول امنیتی با سیستم عامل) با قوانین رقابت تجاری آزاد در تضاد است و به همین منظور قصد دارند تا این موضوع را در دادگاه پیگیری کنند.

به گزارش وب‌سایت خبری تحلیلی Engadget، شرکت مایکروسافت اخیرا باندل امنیتی ویژه‌ای برای برای جدیدترین نسخه سیستم عامل خود یعنی ویندوز ۱۰ عرضه کرده است که می‌تواند بسیاری از کاربران را از نظر امنیتی به صورت قابل توجهی پوشش بدهد.

هر چند این موضوع می‌تواند از نگاه کاربران خوشایند به نظر برسد، با این‌ وجود این امر به مذاق شرکت‌های تولیدکننده محصولات و نرم‌افزارهای امنیتی چندان خوش نیامده است؛ زیرا به واسطه این باندل، عملاً بخشی از بازار آنها از بین خواهد رفت و از این رو آن را نقض کننده فضای رقابتی می‌دانند.

حال در میان مخالفت‌های ایجاد شده، مسئولان شرکت روسی کسپرسکی نیز دست به کار شده و به سراغ شکایت از شرکت مایکروسافت رفته‌اند، زیرا معتقد است که این نرم‌افزار، رفتاری انحصارطلبانه را در بازار ایجاد کرده است و می‌تواند به سهم شرکت‌های تولید کننده محصولات امنیتی آسیب بزند.

بر اساس قوانین رقابتی، شرکت‌های تولیدکننده باید نرم‌افزارهای خود را به نحوی عرضه کنند که همه مخاطبان و کاربران، آزادانه امکان انتخاب بین آنها و دیگر رقبا را داشته باشند.

 

 

شرکت کسپرسکی نیز با تکیه بر همین قانون اعتقاد دارد که مایکروسافت قصد دارد تا شرایط نصب نرم‌افزارهای امنیتی دیگر برای کاربران را محدود کند.

شایان ذکر است که مایکروسافت با شکایت‌هایی از این‌ دست بیگانه نیست و پیش‌ از این نیز بر سر پرونده‌ای مشابه در زمینه مرورگر اینترنت اکسپلورر، به دادگاه فراخوانده شده بوده است. هنوز مایکروسافت در این خصوص واکنش مشخصی بروز نداده است.