والمارت نیز به جمع استفاده‌کنندگان از بلاکچین پیوست

رایورز - والمارت غول خرده‌فروشی آمریکا قصد دارد جهت رهگیری محصولات ارسالی خود از فناوری بلاکچین استفاده کند. این شرکت اخیراً سیستم بسته هوشمند (Smart Package) خود را در اداره ثبت اختراعات آمریکا ثبت کرده است.

به گزارش وب‌سایت Cointelegraph، این سیستم از ابزاری مبتنی بر بلاکچین جهت رهگیری محتوای بسته‌های ارسالی، شرایط محیطی، موقعیت فیزیکی و سایر جزئیات استفاده می‌نماید.

در این سیستم، دستگاه ویژه‌ای در کنار محموله قرار می‌گیرد تا این داده‌ها را جمع‌آوری و به شبکه ارسال نماید. بلاکچین در این سیستم مواردی نظیر کلید اختصاصی فروشنده، کلید اختصاصی پیک و کلید اختصاصی مشتری را ثبت خواهد نمود.

در این پتنت، والمارت از ضرورت طراحی ابزاری برای ایجاد امنیت بیشتر در فرایند ارسال محصولات و نیز نظارت بیشتر بر کالاهای ارسالی سخن گفته است.

غول خرده‌فروشی آمریکا می‎گوید ابزارهای کنونی رهگیری محصولات «فاقد قابلیت‌های مطلوب» است. «بسته هوشمند» نخستین اقدام والمارت برای استفاده از فناوری بلاکچین نیست.

 

 

این شرکت در نوامبر سال 2016 (آبان 1395) به همراه آی‌بی‌ام طرحی را راه‌اندازی کرد که در آن برای شناسایی مبدأ محصولات، از بلاکچین استفاده می‌شد.

مدتی است فناوری بلاکچین مورد توجه شرکت‌های حمل‌ونقل و تحویل کالا قرار گرفته است. به عنوان مثال، شرکت آمریکایی UPS نیز در نوامبر 2017 (آبان 1396) به کنسرسیوم «بلاکچین در اتحادیه حمل و نقل» موسوم به BiTA پیوست.

منبع: