رویکردی جدید در استفاده از واقعیت افزوده (AR) در شیشه هوشمند خودرو

رایورز - تامین‌کنندگان عمده تکنولوژی برای خودروها، در حال فروش سیستم‌هایی به خودروسازان هستند که با استفاده از فناوری AR واقعی در شیشه هوشمند، در حین نگاه به جاده امکان دسترسی به مسیریابی(ناوبری)، ابزارهای سنجشی، سرگرمی و ارتباطی را دارند.

به نقل از CNET، کمپانی فورد قابلیتی به نام Feel the View (نما را حس کن) ساخته است که هر چه از طریق شیشه خودرو دریافت می‌کند برای ایجاد یک نمایش ملموس از آنچه در بیرون از آن است استفاده می‌کند. یک دوربین از نمای بیرون تصویربرداری می‌کند و آن را به 255 سطح خاکستری تبدیل می‌کند که هر یک از آنها به سطحی از خروجی نهایی تخصیص داده می‌شوند، و از طریق یک موتور بازخورد لمسی متصل شده از شیشه خارج می‌شوند. افرادی که مشکل بینایی دارند به این صورت می‌توانند درکی از محیط بیرون کسب کنند.
 
مطابق این گزارش، درست همانند AR موجود در گوشی‌ها، این تلاش‌های فورد و جنرال موتور در صدد تقویت حس و درک شما بر روی سطوحی که به طور معمول از آنها استفاده می‌کرده‌اید هستند، به جای اینکه لازم باشد از ابزارهای پوشیدنی آزاردهنده استفاده کنید.
 


تویوتا از رویکرد ترکیبی AR/عکاسی استفاده کرده است، که شامل قابلیت زوم کردن بر روی اشیاء بیرونی با استفاده از پنجره می‌شود، که تا حدودی شبیه به منظره یاب الکترونیک مورد استفاده در دوربین‌های DSLR است که فوکوس دقیق (بحرانی) است.
 
البته سیستم Head Up Display یا هاد (HUD) نیز هم اکنون در برخی از خودروها موجود است، ولی هنوز عمدتا به عنوان یک نمایشگر کوچک است که بیش از آنکه AR واقعی باشد چیزی شبیه گوگل گلس است.

منبع: