چند گام برای افزایش چابکی و بهره‌ وری در کسب و کار دیجیتال

رایورز - به‌روزرسانی و ارتقای سیستم‌های فناوری اطلاعات، ایجاد تغییرات اساسی در فرآیندهای کسب و کار و استفاده از استعدادهای موجود در هر کسب و کار، اجزای اصلی و اساسی ایجاد تحول دیجیتال در هر سازمان و کسب و کار است.


بسیاری از مدیران ارشد فناوری به این نتیجه رسیده‌اند که اگر بخواهند کارکنان، مسیر و نحوه خدمت‌رسانی به مشتریان را بهبود ببخشند، باید یک محیط کار دیجیتال با کیفیت بالا در اختیار آنان قرار دهند.
 
به نقل از سی.آی.اُ، نتایج مطالعات نشان می‌دهد که تا سال 2020، بزرگ‌ترین منبع مزیت رقابتی برای 30 درصد از سازمان‌ها حاصل توانایی و قابلیت محیط کار برای بهره‌برداری خلاقانه از فناوری‌های دیجیتال است. برای افزایش چابکی و بهره وری در کارکنان باید چند گام توسط سازمان برداشته شود.
 
اولین گام مربوط به چشم‌انداز سازمان است. سازمان باید اهداف و آرمان‌های خود را به شفاف‌ترین شکل ممکن بیان کند تا بتواند مشارکت و بهره‌وری کارکنان را جلب نماید. نگرش کارکنان در رابطه با چشم انداز سازمان است که نقش اصلی و اساسی را در بهبود چابکی و بهره وری ایفا می‌کند.

 

گام دوم، استراتژی است. استراتژی سازمان باید به گونه‌ای طراحی شود که سازمان را روز به روز به هدف نزدیک‌تر کند.


گام سوم، کار روی شخصیت کارکنان است که جزئی اصلی در ابتکار محیط کار دیجیتال است و به سازمان‌ها در استقرار خطوط مبنا برای جریان‌های کاری کمک می‌کند.

 


بخش بعدی در بهبود چابکی و بهره‌وری کارکنان با معیارها در ارتباط است. تعیین معیارهای مناسب برای فناوری اطلاعات، نیروی انسانی و کسب و کار، یک مزیت مهم در دیجیتالی کردن کسب و کار محسوب می‌شود.
 
تجربه کارکنان نیز خیلی مهم است. هرچند ارائه خدمات بهتر به مشتریان هدف نهایی محیط کار دیجیتال است ولی بهبود تجربه کارکنان سازمان در اولویت قرار دارد. تغییرات سازمانی، آموزش، دیجیتالی کردن فرآیندها، بهبود اطلاعات و فناوری گام‌هایی هستند که می‌توانند به بهبود چابکی و بهره‌وری در محیط کار دیجیتال کمک کنند.

منبع: