استفاده از منبع باز 68% رشد یافته است

رایورز - بر پایه یک نظرسنجی انجام شده توسط RedHat بر روی بیش از 900 مدیر IT که دارای نقشی در زمینه منبع باز سازمانی بودند، تقریبا یک نفر از هر سه مدیر IT می‌گوید که منبع باز بسیار برای سازمان مهم است و تنها یک جمع قابل صرف نظر 1 درصدی هستند که آن را مهم نمی‌دانند.

به نقل از سیودایو، استفاده از منبع باز در سازمان‌ها در 12 ماه اخیر 68 درصد افزایش یافته است. منبع باز تقریبا به همین میزان در توسعه وبسایت، داده‌های بزرگ، تجزیه و تحلیل، ابزارهای مدیریت ابر، دیتابیس‌ها و امنیت کاربرد دارد.  
 
بر طبق این گزارش، کسب و کارهایی که به دنبال استفاده از منبع باز هستند، ممکن است اپلیکیشن‌های قدیمی را به ابر انتقال دهند، زیرساختشان را مدرنیزه کنند، هیبرید یا چندابری را مدیریت کنند و از آن برای اتوماسیون و پیکربندی استفاده نمایند.
 
با رواج یافتن مضاعف ابر، شرکت‌ها می‌خواهند که لایه‌هایی از راهکارها را برای تقویت تجربه ابریشان اضافه کنند و به این خاطر وارد مبحث منبع باز شده‌اند. مایکروسافت، که سابقا مخالف منبع باز بود، با خرید GitHub به قیمت 7.5 میلیارد دلار در پی جلب نظر فعالان این حوزه است. IBM در حرکتی که می‌تواند بازتعریفی برای فضای ابر ترکیبی تعبیر شود Red Hat را به مبلغ 34 میلیارد دلار به تملک در آورد.
 


توسعه‌دهندگان تمایلی به تاثیرگذاری یک شرکت بر کد ندارند، چیزی که شاهد آن تنش ایجاد شده بر سر استفاده گوگل از جاوا بود. این بحث پس از آن از سوی اوراکل جدی‌تر شد که این شرکت Sun Microsystems، خالق جاوا، را به تملک در آورد.
 
بر اساس این گزارش، منبع باز باعث می‌شود تا شرکت‌ها از «نرم‌افزار اصالتا بهتر» و کاهش هزینه مالکیت بهره‌مند شوند. این همچنین باعث می‌شود تا شرکت‌ها، به جای اتکا بر شرکت‌های تخصصی، به رویکردهای چابک‌تری برای حل مسائل رو بیاورند.
 
ارتباط دادن فرهنگ شرکتی با جوامع منبع باز همچنین می‌تواند باعث تقویت DevOpsها در سازمان‌ها شود. منبع باز و DevOpsها دارای توانایی برای هم‌آفرینی راهکارها و در عین حالت مانیتورینگ آن و ارائه وصله‌هایی برای نقصان‌های امنیتی هستند.
 
البته به این نیز باید توجه داشت که کد منبع باز مدیریت‌نشده می‌تواند به شکلی ناخواسته یک شرکت را در معرض ریسک و در نتیجه مشکلات امنیتی بزرگ‌تر قرار دهد.
 

منبع: