دولت هند به دنبال اجرای طرح «وای‌فای رایگان برای همه»

رایورز – دولتمردان هندی مصمم هستند که خدمات اینترنت را در اختیار شهروندان و گردشگران این کشور قرار دهند.

 

شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات در هند اغلب آمریکایی هستند و سرمایه‌گذاری‌های متعددی در این کشور انجام داده‌اند. نمونه مشهور آن نیز تولید گوشی‌های آیفون اپل در هند است که از سال‌های پیش تا کنون ادامه دارد. رواج تکنولوژی در هند، درآمدهای زیادی روانه این کشور ساخته است و حتی طبق برخی آمارها، درآمد فناوری اطلاعات هند بیش از درآمدهای نفتی ایران است.
 
از این رو دولت هند توجه ویژه‌ای به برداشتن موانع دسترسی به اینترنت در مناطق مختلف این کشور پهناور دارد. در همین راستا، دولت هند از طرح خود با شعار «وای فای رایگان برای همه» رونمایی کرده است. به نقل از وب‌سایت tapscape، این طرح به دنبال ارائه اینترنت رایگان از طریق شبکه‌های وای فای است.
 
یکی از مناطق مورد نظر برای اجرای طرح مزبور، «تاج محل» است که یکی از نمادهای هند به شمار می‌رود و سالانه میلیون‌ها نفر برای دیدن آن به این کشور سفر می‌کنند. دولت می‌کوشد با ارائه اینترنت رایگان، گردشگران بیشتری به این منطقه بکشاند و رضایت آن‌ها را بیش از پیش جلب نمایند.
 


اصولاً یکی از دغدغه‌های گردشگران در هند، این است که آنها از طریق گوشی‌های هوشمند خود نمی‌توانند به اینترنت دسترسی داشته باشند ولی اکنون این طرح می‌کوشد این مزیت را به رایگان در اختیار آن‌ها قرار دهد.
 
این موضوع پس از آن مطرح شد که افزایش تعداد کاربران اینترنت در هند و نیز همه‌گیر شدن استفاده از تلفن‌های آندرویدی ارزان قیمت، دسترسی هندی‌ها به اینترنت را آسان‌تر کرده است.
 
در همین راستا خبر رسیده که وزارت راه آهن هند نیز سرویس جدیدی راه‌اندازی کرده است که طی آن، مردم می‌توانند در ایستگاه‌های ریلی، به شبکه اینترنت بی سیم وای فای رایگان دسترسی داشته باشند. این طرح از ایستگاه بمبئی که یکی از شلوغ‌ترین ایستگاه‌های راه آهن هند محسوب می‌شود آغاز شده است. در این طرح، گوگل با دولت هند همکاری دارد.

منبع: