استفاده از چشم‌ها برای بالا بردن امنیت گوشی‌های هوشمند

رایورز - در آینده‌ای نه چندان دور کلمات عبور می‌توانند امنیت بسیار بالاتری از یک نوشتار معمولی داشته باشند.

کاربران به زودی قادر خواهند بود تا فقط با نگاه کردن به اسکنر مردمک چشم، قفل گوشی‌هوشمند یا سایر گجت‌های خود را باز کنند.

به گزارش CNET، حتی جدیدترین فقل‌های گوشی‌های هوشمند که با استفاده از اثر انگشت کار می‌کنند نیز در معرض خطر حمله هکرها می‌باشند.

این روزها هکر‌ها با عکس‌های دارای کیفیت و ابعاد بالا توانسته‌اند رمز‌های اثر انگشتی کاربران را نیز هک کرده و به دستگاه‌ها و ابزارهای آنان دسترسی داشته باشند.

هدف اصلی کلمات عبور بایومتریک (Biometric) پیدا کردن خصلتی است که کاملا مخصوص به شما می‌باشد. خصلت‌هایی مانند اثر انگشت، مردمک چشم، صدا، شکل صورت و یا حتی نوع مویرگ‌های چشم نیز می‌توانند کاربران را کاملا از یکدیگر جدا کنند.

شاید اولین برخورد ما با سنسور مادون قرمز چشم، در گوشی هوشمند گلکسی اس ۷ شرکت سامسونگ باشد. با این حال شایعاتی مبنی بر استفاده شرکت اپل از این فناوری در گوشی‌های سال ۲۰۱۸ این شرکت نیز می‌باشد.

پردازنده‌های اسنپ دراگون نقش بسیار مهمی را در اجرا کردن پروسه اسکن چشم در گوشی گلکسی اس ۷ داشته است. اسنپ دراگون ۸۲۰ با قدرتی فرای تصور توانسته تا به خوبی این سیستم را در گوشی سامسونگ پیاده‌سازی کند.

سای چودهاری (Sy Choudhury)، طراح ارشد امنیت و آموزش ماشین آلات شرکت کوالکام که شرکت سازنده پردازنده‌های اسنپ دراگون، می‌باشد، پیش‌بینی می‌کند در آینده استفاده از این مدل کلمات عبور به شدت رایج‌تر خواهد شد.

تلاش این شرکت این است که با کاهش خطر‌ها و بالا بردن امنیت و به علاوه افزایش میزان راحتی در استفاده از این فناوری، کلمات عبور قدیمی را به تاریخ پیوند خواهد داد.

 

 

طریقه استفاده از این فناوری به این حالت خواهد بود که در دوربین جلوی گوشی شما سنسوری تعبیه خواهد شد که با اسکن چشم شما و مخفی سازی داده‌های حاصل از آن در قسمتی امن از حافظه گوشی، باعث خواهد شد که کاربر زمانی که به دوربین جلوی گوشی نگاه می‌کند، بتواند قفل گوشی ‌هوشمند خود را باز کرده و یا عملیات پرداخت آنلاین را بدون وارد کردن اطلاعات شماره حساب و یا کارت‌های اعتباری، انجام دهد.

استفاده از این نوع فناوری در مراحل اولیه خود بوده و سامسونگ با گوشی جدید خود گام بزرگی در این راستا برداشته است.

در آینده‌ای نزدیک شاهد خواهیم بود که امنیت گوشی‌های هوشمند و سایر ابزارهای الکترونیکی وارد مرحله‌ای جدید شود و کاربران بتوانند با امنیت بیشتری از گجت‌های خود استفاده کنند.