کشف مشکل امنیتی بزرگ در فیس آی‌دی اپل

رایورز - متخصصان امنیتی شرق دور توانسته‌اند با استفاد از چاپ سه‌بعدی و تحلیل ساختار عملکرد حسگر چهره آیفون 10، به سراغ فریب این سیستم بروند.

به گزارش وب‌سایت خبری تحلیلی Engadget، اپل با معرفی سیستم تشخیص چهره در آیفون 10 توانست تا نظر بسیاری را به خود جلب کند و در معارفه این سیستم مدعی شد که ساختار طراحی‌ شده توسط این شرکت به‌شدت امن است.

با این‌ حال هر روز اخبار جدیدی درباره نحوه دور زدن این سیستم به گوش می‌رسد. ابتدا مشکل افراد دوقلو و باز شدن دستگاه توسط آنها منتشر شد و حال یک بنگاه امنیتی توانسته روشی ساده برای دور زدن این سیستم ابداع کند.

برای درک این روش ابتدا باید عملکرد سیستم تشخیص چهره اپل را بدانید. این ساختار با کمک تحلیل عمق چهره در بخش‌هایی مانند چانه، گونه‌ها و پیشانی و بینی و برداشت تصاویر دوبعدی از قسمت‌هایی مانند چشمان کاربر، تصویر نهایی را ساخته و اقدام به مقایسه با تصویر ذخیره شده در دستگاه می‌کند.

بدین‌ ترتیب می‌توان به‌سادگی گفت که بخش‌هایی مانند چشمان کاربران در سیستم تشخیص چهره اپل تأثیر چندانی نداشته و در حقیقت ساختار کلی چهره، تعیین‌کننده شرایط یاد شده هستند.

 

 

در این میان، شرکت امنیتی یاد شده که Bkav نام دارد، با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی به سراغ ساخت ماسکی رفته است که عمق چهره کاربر را شبیه‌سازی می‌کند.

برای این کار باید ابتدا مختصات چهره کاربر را در اختیار داشته و سپس به سراغ بازسازی لایه پوستی پلاستیکی از آن بروید و در ادامه با وصل کردن این لایه به صورت خود می‌توانید به‌سادگی دوربین اپل را فریب بدهید.

همچنین این سیستم -که هزینه آن 150 دلار است- نیازی به استفاده از رنگ‌بندی طبیعی ندارد و به‌سادگی می‌توان با رنگ پیش‌فرض خروجی چاپگر سه‌بعدی، حسگر اپل را فریب داد.

این موارد نشان می‌دهند که اپل برای عرضه این فناوری اندکی عجله به خرج داده و سیستم تشخیص چهره آیفون 10 هنوز راه زیادی تا تکامل در پیش رو دارد و احتمالاً در نسخه‌های بعدی شاهد رفع این مشکلات خواهیم بود.