گوگل سرانجام از Android Go پرده برداشت

رایورز - شرکت گوگل سرانجام تصمیم گرفت نخستین گوشی هوشمند Android Go خود را در کنفرانس جهانی موبایل (WMC) در شهر بارسلونای اسپانیا به نمایش بگذارد.

به گفته این شرکت، نسخه مورد نظر، برای گوشی‌هایی است که بودجه متوسطی را می‌طلبند و حافظه رم یا پردازشگر قوی ندارند.

به گزارش سایت خبری cio-today شرکت گوگل ادعا می‌کند عرضه Android Go با هدف گسترش حضور گوشی‌های هوشمند در بازارهای کشورهای در حال توسعه است؛ چرا که چنین بازارهایی، دارای جمعیت کاربر فراوان و پتانسیل فروش زیادی هستند.

مطابق جزئیات اعلام شده، در نسخه مزبور، بسیاری از قابلیت‌های معروف و رایج اندروید مانند رابط کاربری خاص آن حذف شده تا بتواند با توجه به سخت‌افزار موردنظر گوشی، بر روی پلتفرم آن به سهولت منطبق شده و در نهایت، محصولی مناسب به بازار عرضه گردد.

اما سؤال اصلی اینکه سیستم‌عامل Android Go چگونه کار می‌کند؟ مطابق آنچه گفته شده، این نسخه از سیستم‌عامل اندروید برای گوشی‌هایی که کمتر از یک گیگابایت حافظه رم دارند، طراحی شده است. همین نکته در واقع به وضوح، تفاوت اصلی آن با گوشی‌های پرچمداری را نشان می‌دهد که غالباً دارای حافظه‌های 4 یا 6 گیگابایت هستند.

 

 

به گفته Hiroshi Lockheimer یک مدیر ارشد شرکت گوگل، طراحی سیستم‌عامل مزبور بگونه‌ای بوده که محصول نهایی کاملاً مقرون به صرفه باشد تا بتواند در بازارهای هدف، کاربران فراوانی را جذب خود نماید. وی همچنین افزود: «هدف صرفاً این نبوده و نیست که این محصول را به دست مردم برسانیم، بلکه درصددیم یک تجربه جدید و با کیفیت کاملاً مناسب در اختیار آنها قرار دهیم.»

در مجموع می‌توان گفت که به جای پرداختن به برخی زواید و تزئینات، گوگل به دنبال یافتن سازوکاری جهت صرفه‌جویی بیشتر و نیاز کمتر به فضای ذخیره‌سازی و در نهایت، کارآمد شدن آن بوده است. بر همین مبناست که گوگل، تغییرات سخت‌افزاری زیادی را مورد توجه قرار داده است.

نکته جالب‌تر اینکه گوگل برای پیشبرد این هدف، به بازطراحی در اکوسیستم خود دست زده است؛ به عنوان مثال برخی خدمات و سایت‌های این شرکت، اختصاصاً برای Android Go بازطراحی می‌شوند، مانند YouTube Go و Maps Go و Gmail Go و Google Go و ...

منبع: