تاثیرات مخرب نور تلفن همراه بر بدن

1397/04/29

رایورز – نگاه طولانی مدت به نور آبی صفحه موبایل، ترشح هورمون ملاتونین را مختل می‌کند.

 

محققان از دیرباز نسبت به اثرات مخرب نور نمایشگرها بر مغز و بدن انسان‌ها هشدار داده‌اند. یکی از نگرانی‌های آنان در این خصوص، به نور صفحه نمایشگرهای موبایل مربوط می‌شود.
 
این نور آبی به حدی قدرت دارد که حتی در روز هم به خوبی دیده می‌شود. حال تصور کنید چنین نور قدرتمندی که می‌توان آن را به یک «پنجره کوچک آبی» تشبیه کرد، در شب و در رختخواب چه تاثیراتی بر فکر و ذهن کاربر می‌تواند از خود بر جای بگذارد.
 
به نقل از وب‌سایت بیزینس اینسایدر، این نور اثری همچون نور صبحگاهی خورشید دارد و باعث می‌شود مغز تولید ملاتونین (Melatonin) را متوقف کند. ملاتونین نوعی هورمون است که در مغز تولید می‌شود و به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می‌کند. مقدار ترشح این هورمون در شب به حداکثر و در نزدیکی ظهر به حداقل می‌رسد.
 
از دیگر اثرات به هم خوردن میزان ترشح ملاتونین می‌توان به این موارد اشاره کرد:
مختل شدن چرخه طبیعی بدن
به هم خوردن خواب و به دنبال آن، نامتمرکز شدن حافظه
تضعیف قوه یادگیری
آمادگی برای ابتلا به افسردگی
به هم خوردن توازن هورمون‌های کنترل‌کننده حس گرسنگی و به دنبال آن بروز چاقی.


 

برخی تحقیقات هم در دست اجرا و پیگیری است برای اثبات این احتمال که مواجهه طولانی مدت با نور آبی نمایشگرها، ممکن است دید کاربر را مختل کند و به کاتاراکت چشم منجر شود.
 
محققان دانشگاه لیدن در هلند نیز می‌گویند نورهای مصنوعی علاوه بر ایجاد اختلال در چرخه خواب و بیداری، آسیب‌هایی برای اسکلات و عضلات پدید می‌آورند.
 
اگر شما هم جزو افرادی هستید که شب‌ها در رختخواب مدت زیادی به نمایشگرهای موبایل یا لپ‌تاپ خود خیره می‌شوید، بهتر است آرام آرام این عادت را ترک کنید و با کنار گذاشتن این ابزار دیجیتال، خواب راحتی به بدن خود هدیه نمایید، زیرا دانشمندان بر این باورند که خواب خوب نه تنها باعث بالا رفتن احساس سلامتی می‌شود بلکه بدن را برابر انواع بیماری‌ها از قبیل دیابت، چاقی و اختلالات قلب و عروق محافظت می‌کند.

اخرین اخبار