چرا اپل عجله‌ای برای عرضه یک گوشی 5G ندارد؟

رایورز - در حالی که شرکت‌های مختلف تولیدکننده گوشی مدام از اهمیت 5G و رویکرد هر چه سریع‌ترشان به آن صحبت می‌کنند، ولی اپل خود را درگیر این بحث‌ها نکرده است.


 
به نقل از cnet، اپل ترجیح می‌دهد تا قبل از رو آوردن به تکنولوژی‌های نوظهور ببیند آن‌ها با چه بازخوردی مواجه می‌شونداین شرکت در استفاده از قابلیت‌های پرداخت موبایل و شارژ بی‌سیم دیرتر از همتایان اندرویدیش عمل کرد، و در استفاده از قابلیت‌های سلولار 3G و 4G LTE نیز حداقل یک نسل عقب بود.

بیشتر تحلیلگران این صنعت پیش‌بینی می‌کنند که اپل در زمینه 5G هم دیرتر از بقیه وارد عمل شود و حتی مشخص نیست که تا سال 2020 نیز این قابلیت را به آیفون‌هایش اضافه کند یا نه.  

 
اولین آیفون اپل صرفا از قابلیت  2G پشتیبانی می‌کرد، در حالی که گوشی‌های شرکت‌های دیگر به شبکه سریع‌تر 3G مجهز شده بودند و اپل یک سال بعد از آن، در آیفون 3G، بود که این قابلیت را افزود. به همین صورت، نخستین آیفون دارای یک اتصال 4G LTE آیفون 5 بود که در سال 2013 عرضه شد، یعنی بیش از دو سال پس از آنکه Verizon نخستین سری از گوشی‌های 5G خود را به بازار روانه کرده بود، و در حالی که در سال گذشته سازندگان اسمارتفون‌های اندرویدی به سرعت به سراغ استفاده ازGigabit LTE  رفتند، اپل به تازگی در گوشی‌های جدیدش از این قابلیت استفاده کرده است. یک دلیل آن می‌تواند این باشد که استفاده از 5G هنوز چندان گسترشی نیافته، حتی در آمریکا. 


البته اگر اپل مایل به ورود به این حوزه بود هم امکانش را نداشت. دلیل آن این است که مودم‌هایی که در اولین اسمارتفون‌هایی که از 5G استفاده می‌کنند، و پیش‌بینی شده در نیمه نخست سال 2019 عرضه شوند، ساخت شرکت کوالکام هستند. اپل به خاطر بروز یک اختلاف حقوقی ناشی از روابط سابقش با کوالکوام استفاده از مودم‌های ساخت این شرکت را متوقف کرد. در عوض، از مودم‌های اینتل استفاده می‌کند.
 
اینتل، که مودم‌های آیفون را تامین می‌کند، می‌گوید که مودم 5G  در نیمه دوم سال 2019 برای عرضه تجاری آماده خواهد شد، و استفاده وسیع‌تر از آن در سال 2020 خواهد بود.
حدس آخر این است که آیفون قصد دارد برای تولید مودم 5G خودش دست به کار شود. اپل پردازنده خودش را تولید می‌کندکه جدیدترین سری آن A12 Bionic است که در آیفون‌های 2018 مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین، تراشه بلوتوث اختصاصی خودش را برای اتصال سریع‌تر به ایرپادها و هدفون‌های Beats دارد. و همچنین اکنون یکی از بهترین دوربین‌های اسمارتفون‌ها را تولید می‌کند.
 
ساخت یک مودم کار سختی‌ است. کوالکام چندین دهه سرگرم بهبود تجربه‌اش در ساخت مودم بوده است، و به این علت است که اینتل سال‌ها برای موفقیت در قرارداد بستن با اپل تقلا کرد. ولی اپل منابع کافی برای اختصاص دادن به این تکنولوژی را دارد تا مودمی تولید کند که تطابق خوبی با محصولاتش داشته باشد، و به قول یکی از کارشناسان «از مزیت نوآوری بر اساس جدول زمانی خودش و انجام کارهایی متفاوت را بهره‌مند باشد».

منبع: