هواوی تحقیقات روی اینترنت 6G را شروع کرده است

خبرها حاکی از آن هستند که هواوی باوجود تحریم‌های دولت آمریکا تحقیقات مرتبط با فناوری 6G را آغاز کرده است.
 
به نقل از وب‌سایت خبری تحلیلی cnet، فناوری 5G این روزها به موضوع اصلی مناقشات مرتبط با این کمپانی تبدیل شده است. دولت آمریکا نگران است که هواوی با استفاده از فناوری 5G و ساختار ارتباطی دیگر به جاسوسی برای مقامات چینی بپردازد و به دولت‌های دیگر در سراسر جهان فشار آورده که استفاده از سیستم‌های این شرکت را ممنوع کنند.
 
با این‌ حال اوضاع هواوی خوب به نظر می‌رسد و با این‌که هنوز فناوری 5G آن‌طور که باید در جهان جا نیفتاده است، اما این کمپانی تحقیقات خود را در رابطه با شبکه 6G آغاز کرده است. این کمپانی چینی در مرکز R&D خود که در کانادا واقع شده است روی فناوری 6G کار می‌کند. مسلما این اقدام هواوی خبر از روحیه آینده‌نگر این کمپانی دارد و احتمال عرضه این فناوری تا سال 2030 بسیار کم است.

شرکت هواوی در ماه می در لیست سیاه دولت آمریکا قرار گرفت و دولت دونالد ترامپ با اظهار نگرانی در رابطه با ارتباط نزدیک هواوی با دولت چین مراودات کمپانی‌های این کشور با این غول فناوری را ممنوع کرد. ترس دولت ایالات‌متحده از این است که دولت چین با استفاده از زیرساخت‌های هواوی آمریکا و کشورهای دیگر به جاسوسی یا خبرگیری بپردازد. البته هواوی نیز این ادعا را مردود اعلام کرده است.
 
فهرست سیاه آمریکا این کمپانی را از استفاده از محصولات آمریکایی از قبیل سیستم‌ عامل اندروید کمپانی گوگل محروم کرده است. هواوی نیز در جواب چنین اقدامی در طی هفته گذشته از سیستم‌عامل ویژه خود به نام هارمونی رونمایی کرد. این سیستم‌ عامل برای کلیه دستگاه‌های هوشمند نظیر تلویزیون‌های هوشمند، سیستم‌های هوشمند خودرو و... طراحی شده است و در صورت ممنوعیت مجدد دسترسی به اندروید در تلفن‌های همراه هواوی نیز مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

منبع: