MySQL 8.0: یونیکدتر، با دردسر کمتر

رایورز - در نسخه جدید پایگاه داده منبع باز MySQL، مسائل دیرینه همچون پشتیبانی یونیکد و مسائلی از این دست مرتفع شده‌اند.

به گزارش infoworld، گروه توسعه پایگاه داده منبع باز MySQL به‌تازگی پیش‌نمایشی از نسخه جدید این ابزار را نشان داده‌اند.

هفته گذشته و در یک پست وبلاگی که به اعلام پیشرفت مقطعی (DMR) این پایگاه داده پرداخته شده بود، مهندسان MySQL به ترسیم مهم‌ترین تغییرات پرداختند که برخی از آنها، مدت‌ها بود دامنگیر MySQL بودند.

اما نخستین پرسشی که کاربران ممکن است بپرسند، این است که با توجه به اینکه آخرین عرضهMySQL ، با عدد ۵ مشخص شده بود، پس چرا حالا باید شاهد MySQL ۸.۰ باشیم؟ چه اتفاقی در این میان افتاده است؟

در پاسخ، باید گفت که از نسخه ۶.۰ این نرم‌افزار، به‌عنوان بخشی از گذار به عرضه‌های زمان‌بندی‌شده MySQL Server، جهش شده بود. نسخه ۷ نیز برای نسخه خوشه‌بندی (کلاسترینگ) MySQL درنظر گرفته شده بود. در نتیجه، طبیعی است که نسخه عمده بعدی، ۸.۰ باشد.

جدا از نامگذاری، عمده‌ترین تغییری که ممکن است تحسین کاربران را برانگیزد، «تلاش برای بهبود پشتیبانی UTF8» است که در پست وبلاگی گروه MySQL به طور کامل تشریح شده است.

 

 

بسیاری از مشکلات MySQL در خصوص collation، کار با متن، جست‌وجوی متن کامل و دیگر مسائل مرتبط، از رویکرد سنتی این برنامه نشأت گرفته بودند. گفته می‌شود نسخه MySQL ۸.۰ دارای «واژه‌نامه داده‌ها» است.

نسخه‌های پیشین، فراداده‌های مربوط به حالات را در ترکیبی از فایل‌های روی دیسک (on-disk) ذخیره می‌کردند که خیلی جالب نبود و رفع‌اشکال از آنها نیز کار دشواری بود و در صورت خرابی سیستم، در معرض آسیب قرار داشتند.