مراکز داده کمتر با کارآیی بیشتر

رایورز - مدیرعامل اوراکل می‌گوید: «ما می‌توانیم از پس آمازون و مایکروسافت بر بیاییم؛ آن هم با تعداد مراکز داده به مراتب کمتر!»

عُرف موجود در بازار ابر عمومی می‌گوید که این بازار در دست سه رهبر است: خدمات وب آمازون (AWS) در جایگاه نخست است و سپس مایکروسافت آزور و پلتفرم ابری گوگل به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

گفتنی است این شرکت‌ها مجموعه‌های بزرگی از سرورها، فضای ذخیره و شبکه‌های مربوط به سازمان‌ها را سر هم کرده و به فروش می‌رسانند، لیکن برخی از آنها دیگر خواهان گسترش دادن مراکز داده خود نیستند.

به گزارش وال استریت ژورنال، به همین جهت این ابَرقدرت‌های ابری، به تنهایی در سال گذشته تقریباً ۳۱ میلیارد دلار پول صرف کردند تا ظرفیت مراکز داده خود در سرتاسر جهان را افزایش دهند.

برای مثال، اوراکل تقریباً یک ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برای این کار هزینه کرد. این در حالی است که برای بسیاری از ناظران، این کار اصلاً با عقل جور در نمی‌آید.

اما اکنون مارک هورد (یکی از مدیران اجرایی اوراکل) نظر دیگری دارد. او بر این باور است که این تعداد از مراکز داده، بسیار سرسام‌آور است. وی می‌گوید مراکز داده اوراکل می‌توانند کارآمدتر باشند؛ چرا که سخت‌افزارهای اوراکل و پایگاه داده حجیم (supercharged) را اجرا می‌کنند.

 

 

آقای هورد همچنین اظهار می‌دارد: «اگر کامپیوتری با سرعت دو برابر داشته باشم، دیگر به این میزان از مراکز داده نیازی نخواهم داشت. اگر بتوانم به پایگاه داده سرعت ببخشم، شاید به تنها یک چهارم از مراکز داده کنونی احتیاج پیدا خواهم کرد».

وی در توضیح بیشتر اضافه می‌کند: «مزیت اصلی ما، همان است که همیشه گفته‌ایم؛ یعنی مالکیت و دستاورد ذهنی و نرم‌افزار؛ نه داشتن فضای کاری یا ملک بزرگ. ما پیش از این، به اندازه کافی در این بخش سرمایه‌گذاری کرده‌ایم و زمان آن رسیده که این روند را متوقف نماییم.»