استقبال سرد سازمان‌ها از فناوری بلاکچین

رایورز - اگر چه بلاکچین (blockchain) به عنوان یک شیوه مدرن و کارآمد مورد توجه محافل فناوری و دیگر صنایع قرار گرفته، اما به نظر می‌رسد تا همه‌گیر شدن این تکنولوژی، راه درازی در پیش است.

بررسی‌های اخیر مؤسسه معتبر گارتنر نشان می‌دهد که در حال حاضر، صرفاً یک درصد سازمان‌ها از بلاکچین استفاده می‌کنند و درصد بسیار بالایی از مدیران ارشد فناوری اطلاعات سازمان‌ها نسبت به این پدیده با شک و تردید می‌نگرند.

در مقابل، صرفاً 8 درصد مدیران سازمانی در برنامه‌های کوتاه‌مدت خود به فناوری دفتر کل توزیع شده (نام دیگر بلاکچین) فکر می‌کنند.

به گزارش CIO Dive، بالغ بر 34 درصد مدیران نیز به صراحت از عدم تمایل خود نسبت به این فناوری خبر داده‌اند و حدود 77 درصد مدیران شرکت‌ها، علاقه یا برنامه‌ای برای استفاده از این فناوری ندارند.

گارتنر در نظرسنجی خود، با طرح این پرسش که «سازمان شما چه برنامه‌ای در خصوص بلاکچین دارد؟» به این نتایج دست یافته است. در این نظرسنجی، 13 درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که برای بهره‌مندی از بلاکچین، کل دپارتمان فناوری اطلاعات سازمان آنها باید متحول شده و تغییر یابد.

با همه این تفاسیر، استفاده از بلاکچین در برخی صنایع از جمله بیمه، مخابرات و حوزه‌های مالی، بیشتر مورد توجه است و شرکت‌های بزرگ و غول‌های فناوری با درک اهمیت و کارآمدی آن، به استفاده از این راهکار روی آورده‌اند.

 

 

در این میان، نام شرکت‌هایی نظیر آی‌بی‌ام، گوگل، سامسونگ، والمارت و آمازون دیده می‌شود. طبق پیش‌بینی‌های گارتنر، تا سال 2025 کسب‌وکارهای مرتبط با بلاکچین بالغ بر 176 میلیارد دلار ارزش خواهند داشت.

منبع: