از دنیای فناوری اطلاعات

معاون علمی وفناوری رییس جمهوری در مورد توافق ژنوگفت: اعمال تحریم ها مشکلات جدی بسیاری را در کشور ایجاد کرده بود و با این توافق دیپلماسی فناوری تقویت شده و راه های جدیدی برای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان در بازارهای بین المللی گشوده می شود. دکتر ˈسورنا ستاریˈ روز یکشنبه در دیداری صمیمی با پروفسور ˈفضل الله رضاˈ، دانشمند برجسته ایرانی ساکن کانادا در محل معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری گفت: مهمترین رویکرد معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری تجاری سازی دستاوردهای علمی به دست آمده در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی است.

بيت‌کوين ‏نوعي سيستم مالي مجازي است که در آن هر کامپيوتر یک بانک است و کاربران دارای کیف پول دیجیتالی هستند که پولشان را در کامپیوتر شخصی ذخیره می‌کنند.رکود اقتصادي در سراسر دنيا و ايجاد سيستم مالياتي پيچيده‌اي که دولت‌ها و بانک‌ها براي مشتريان خود وضع مي‌کنند باعث ظهور پول جديدي در فضاي مجازي و دنياي اينترنت شد.در اين سيستم واسطه‌اي بين خريدار و فروشنده وجود ندارد و هر کاربر خود يک بانک است و تنها از طريق کد با کاربران ديگر به تبادل پول مي‌پردازند.اين سيستم مالي جديد بيت‌کوين(Bitcoins) نام دارد که چهار سال پيش توسط يک هکر ژاپني ابداع شد. 

بنیاد ویکی‌مدیا، پروتکل HTTPS را به طور پیش‌فرض برای کاربرانی که با لاگین وارد سایت‌های این موسسه می‌شوند، فعال کرده است.ویکی‌پدیا، ویکی‌واژه، ویکی‌نبشته و فراویکی از جمله پروژه‌هایی است که توسط این مرکز غیرانتفاعی اداره می‌شود. این تصمیم در واکنش به فعالیت نرم‌افزار جاسوسی اکس.کی.اسکور (XKeyscore) که چندی پیش توسط ادوارد اسنودن (Edward Snowden) کارمند سابق سازمان سیا در اختیار روزنامه گاردین قرار گرفت، اتخاذ شده است. 

امروز شرکت Box (فعال در زمینه‌ی ذخیره سازی ابری) اعلام کرد که از استیون سینوفسکی –مدیر سابق بخش ویندوز مایکروسافت- به عنوان مشاور استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که استیو سینوفسکی کسی است که تجربیات بسیاری در زمینه‌ی آفیس و اسکای درایو دارد، دو محصولی که در رقابت مستقیم با شرکت Box هستند و اولی حکم شاهرگ مالی مایکروسافت را ایفا می‌کند.

رایورز - مایکروسافت اجازه مهاجرت (مایگرشن) نرم افزار لوتوس به هر چیز را از درخت باینری داد و برنامه ریزی کرده است که از افزارهای همکارش برای معطوف کردن توجه کاربران لوتوس از IBM   به ابر (cloud) استفاده کند.