کلان داده ها

رایورز - دانشمندان اعلام کردند که کلان‌داده می‌تواند نکاتی در رابطه با نحوه، زمان و محل آغاز اختلالات روانی را مشخص نماید. پیچیدگی‌های ژنتیکی جدید می‌تواند اسکیزوفرنی، اختلالات دوقطبی و اوتیسم را پدیدار کند.

رایورز - الگوریتم‌های یادگیری ماشین و ابزارهای تحلیل داده‌ها، اکنون راه خود را به‌سوی پایش اثرات زیست‌محیطی، شناسایی تغییرات، کشاورزی، کارآیی انرژی، و همینطور تحلیلات مرتبط با آنها باز کرده‌اند.

رایورز - داده‌های بزرگ یا کلان داده، معمولاً به مجموعه‌ای از داده‌ها اطلاق می‌شود که اندازه آنها فراتر از حدی است که با نرم‌افزارهای معمول بتوان آنها را در یک زمان معقول اخذ، دقیق‌سازی، مدیریت و پردازش کرد.

رایورز - امروزه با اطلاعات فراوانی که در هر لحظه و هر مکان و توسط روش‌های مختلف، جذب و جمع‌آوری می‌شوند، در حقیقت داده‌های حجیم و پرارزشی تولید می‌گردند که "بیگ دیتا" یا داده‌های عظیم نام می‌گیرند.

رایورز - گوگل سرگرم عرضه اسپنر (Spanner) به کاربران است. این فناوری، یک پایگاه داده بسیار گسترده است که درون خود گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رایورز - اتحادیه بین‌المللی ITU وابسته به سازمان ملل متحد که سال‌هاست با کار بر روی مباحث فنی فراوان تلاش کرده همکاری جمعی در این زمینه‌ها را شکل دهد، جمعه گذشته نخستین استاندارد جهانی در حوزه کلان‌داده‌ها (Big Data) را عرضه کرد.

رایورز - مرکز تحقیقاتی Forrester بر اساس آخرین بررسی‌های خود اعلام کرد در سال ۲۰۱۶ میلادی اهمیت داده‌ها در سازمان‌ها بیش از هر زمان دیگر می‌شود و بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها در این زمینه صورت می‌گیرد.

رایورز - شرکت سیسکو اوایل ماه جاری اعلام کرد که می‌خواهد گام‌های بلندتری در عرصه اینترنت اشیاء(IoT) بردارد و در این زمینه محصولات تخصصی خود را برای کارخانه‌ها، سیستم‌های حمل و نقل، مراکز خدماتی و صنایع نفت و گاز ارائه دهد.

رایورز - اینتل در عرصه کلان داده‌ها شهرت چندانی ندارد و در عوض مایکروسافت و IBM حاکمیت این بازار را در اختیار گرفته‌اند. این دو شرکت انواع خدمات تحلیلی کلان داده‌ها را ارائه می‌دهند و روی پلتفرم‌های مختلف، ابزارهای کاربردی مناسب را در اختیار سازمان‌ها می‌گذارند.

رایورز - شرکت IBM روز گذشته نسل جدید سرورهای لینوکسی خود را مبتنی بر فناوری OpenPOWER ارائه کرد تا از این طریق بتواند بازار خدمات کاری کلان داده‌ها را از اینتل بگیرد.

صفحه‌ها