DevOps؛ استفاده از فناوری برای بهبود بهره‌وری منابع انسانی

رایورز – دواوپس می‌تواند مزایای زیادی برای یک سازمان به ارمغان آورد که ارتباط بهتر پرسنل و کاهش زمان اجرای عملیات از آن جمله است.

 

امروزه کسب و کارها بیش از پیش به سراغ DevOps رفته‌اند. دواوپس که از دو واژه Development (توسعه) و Operations (عملیات و اجرا) تشکیل شده به مفهوم ایجاد بستری برای همفکری و همکاری واحدهای مختلف یک سازمان است که در آن از فناوری‌های نوین استفاده می‌شود.
 
به نقل از وب‌سایت CIO Dive، دواوپس مدلی است که دو بخش ناهمخوان یک کسب و کار را به هم متصل می‌کند و در هم می‌آمیزد: توسعه و عملیات را. در این شیوه، پرسنل می‌توانند به گونه‌ای بهتر و سریع‌تر با هم در ارتباط باشند و از مشکلات احتمالی واحدهای مختلف سازمان‌شان باخبر شوند. سرعت بخشیدن به روند اجرای کارها، امکان مدیریت بهتر عملیات و ارتباطات بهتر با کاربران نهایی از جمله مزایای دواوپس محسوب می‌شود.

 
شرکت C.H. Robinson را باید یک نمونه موفق از پیاده‌سازی دواوپس دانست. این کمپانی که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات لجستیکی طرف ثالث در جهان است، سرویس‌هایی را در زمینه‌های حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی، کارگزاری و انبارداری ارائه می‌دهد.
 


این شرکت توانست با استفاده از مدل دواوپس ساختار مهندسی خود را اصلاح کند و درآمدهایش را افزایش دهد. البته پیاده‌سازی دواوپس بدون خطا و چالش هم نیست و به پیش‌زمینه‌هایی نیاز دارد که «پذیرش دواوپس توسط نیروهای سازمان» یکی از آنهاست.

به عبارت دیگر، یکی از مواردی که به هنگام اجرای دواوپس باید مدنظر قرار گیرد، فرهنگ سازمانی است، چرا که اصولاً دواوپس بر پایه تعاملات دو و چندجانبه استوار است و اگر پرسنل به این مقوله رغبتی نشان ندهند، کل پروژه را باید از پیش شکست خورده و یا حداقل کم‌رمق به شمار آورد.
 
از سوی دیگر، برخی سازمان‌ها از همان ابزارهای یک دهه پیش استفاده می‌کنند ولی نام دواوپس را بر آن گذاشته‌اند و روشن است که این، یک دواوپس واقعی نیست و ما نباید انتظار داشته باشیم که معجزه‌ای در سازمان رخ دهد.
  

منبع: