• English
ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

دیدار اعضای شورای مرکزی نصر کشور و 25 استان با آیت الله هاشمی رفسنجانی

آیت الله هاشمی رفسنجانی عصر دیروز در دیدار اعضای شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و اعضای هیات مدیره های استانی نصر 25 استان کشور و جمعی از پیشکسوتان صنعت انفورماتیک، با توجه به آموزه های اسلامی و قرآنی تاکید کرد: تعلیم و تزکیه و پرورش انسان دو شاخه مهم رسالت انبیا الهی از حضرت آدم تا خاتم (ص) بوده است و خداوند انسان عالم و جامعه دانشمند را به انسان جاهل و جامعه عقب مانده فضیلت داده و سه عنصر امتیاز الهی به انسان ها، بر اساس دانش، جهاد و تقوا است که این امر نشان دهنده ارزش علم، جهاد و تقوا در آموزه های دینی است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید بر توصیه اکید اسلام به آموزش علوم و دانش روز گفت: به همین دلیل ابزار و تجهیزات ارتقاء و توسعه علم و آگاهی انسان ها نیز مهم و ارزشمند است و اگر در تاریخ شاهد غلبه تمدن اسلامی بر سایر تمدن ها و فرهنگ ها هستیم به دلیل جایگاه رفیع علم و دانش در اسلام است. ایشان افزود: به همین خاطر هیچ جریان و ایده ای، حق ندارد راه دانش و آگاهی انسان ها را سد کند و البته این امر شدنی هم نیست.

 

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی به اهمیت صنعت انفورماتیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات در حال حاضر اشاره کرد و گفت: عصر انفجار اطلاعات به برکت ابزار و تجهیزات اطلاعاتی و صنعت دیجیتال، روز به روز رو به گسترش بوده و تحول عظیم فکری، علمی و صنعتی ایجاد کرده است و نباید و نمی توان در مقابل آن ایستاد. زیرا سرعت، دقت، شفافیت و صرفه جویی ها، از مزایای مهم این فناوری است.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به برخی مقاومت ها در مقابل صنعت دیجیتال در دوره دولت سازندگی و حتی استفاده از تکنولوژی تلفن همراه در آن زمان گفت: اکنون که اینگونه تکنولوژی ها همه گیر شده و به عنوان یکی از ابزارهای ضروری زندگی مورد استفاده عموم جامعه قرار می گیرد، مقاومتهای آن دوره بی ارزش بودن خود را نشان می دهد و بسیاری از تکنولوژی های روز که امروز مورد اعتراض و مقاومت و مقابله برخی قرار می گیرند در آینده همین شرایط و موقعیت را خواهد داشت. ایشان گفت: از لحاظ دینی، آموزش و آگاهی مردم بر علما و دانشمندان یک فریضه دینی و ملی است که باید به جد در این راه از امکانات و تجهیزات روز نیز استفاده شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: سد کردن راه فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنعت دیجیتال و حذف دستاوردهای علمی به بهانه های امنیتی و سو استفاده و موارد دیگر غیر منطقی و ناشدنی است. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بدیهی است از هر صنعت و تکنولوژی از جمله صنایع نظامی، ممکن است سو استفاده هایی شود ولی نمی توان به دلیل سواستفاده های احتمالی از تکنولوژی هایی که کاربرد های علمی و آموزشی دارند از تولید و نشر و توسعه آنان جلوگیری کرد بلکه کاربرد و استفاده از علوم مهم است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه مردم اکنون در اقصی نقاط کشور حتی روستاها آگاهند و راه خود را انتخاب می کنند گفت: در حال حاضر مردم اطلاعات و اخبار خود را از کانالهای خبری انحصاری دریافت نمی کنند و اشتباه است اگر تصور شود می توان راه های دریافت اطلاعاتی و اخبار صحیح را به مردم سد کرد. ایشان به جایگاه و نقش بخش خصوصی در حل مشکلات اشاره کرد و افزود: در هر زمان که به بخش خصوصی مجال و فرصت صحیح داده شده، کارها به صورت جهشی پیشرفت داشته است.

ایشان با ابزار تاسف از عدم توجه به سند چشم انداز 20 ساله کشور و اصل 44 قانون اساسی در دولت قبل گفت: خصوصی سازی در کشور درجا زده است و متاسفانه به دلیل سیاست های غلط، شبه دولتی ها به جای بخش خصوصی فعال شدند که امیدورایم این مسیر اصلاح شود.

در ابتدای این دیدار جنابان آقایان، کاظم آیت الهی رئیس سازمان صنفی رایانه ای، پرویز رحمتی رئیس سابق و امیرحسین سعیدی رئیس اسبق این سازمان به صورت جداگانه طی سخنانی به مشکلات و محدودیت های بخش خصوصی در ورود و مشارکت به صنعت انفورماتیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداختند و ابراز امیدواری کردند در دوره دولت جدید نگرش به این بخش عوض شود و مرکز تصمیم گیری واحدی برای مشارکت بخش خصوصی در این زمینه ایجاد شود.

 

” فناوری اطلاعات و ارتباطات و توجه به آن تنها راه رسیدن به توسعه پایدار”

در ابتدای این دیدار مهندس آیت اللهی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به نمایندگی از همکاران صنف ضمن اعلام تشکر از آقای هاشمی رفسنجانی گفت: سازمان نظام صنفی رایانه ای از تیرماه سال 1384 فعالیت خود را آغاز نمود و هم اینک نیز ضمن استقرار در 25 استان کشور بیش از 10000عضو مشتمل بر شرکتها، فروشگاه ها، مشاوران و اعضای حقیقی را تحت پوشش قرار داده است. وی تاکید کرد: امروزه صنف انفورماتیک کشور به واسطه‌ی فعالین سازمان نظام صنفی دارای پایگاه صنفی بسیار رفیعی شده است که پل ارتباطی میان پایین ترین رده‌های صنفی را با بالاترین رده‌های مدیریتی کشور فراهم ساخته است. و این یک گام بلند در راه تحقق شعار واگذاری امور مردم به خود مردم است.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت : فناوری اطلاعات و ارتباطات و توجه به آن تنها راه رسیدن به توسعه پایدار است . ر ییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با ارائه برخی آمار و تحلیل های کارشناسی اظهار نمود : فاصله بسیار زیادی با اهداف برنامه های مدون کشور داریم .و یکی از عوامل و ریشه های عدم رسیدن به اهداف برنامه ها ، عدم توجه به فناوری اطلاعات و ارتباطات و زیرساخت است . که حتی در کشورهای توسعه یافته ، دولت سهم به سزایی در سرمایه گذاری در زیرساخت دارد. رییس سازمان نظام صنفی کشور در پایان درخواست نمود که سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور بعنوان نماینده بخش خصوصی در انعکاس نظرات کارشناسی و تخصصیصی و تنظیم اسناد بالادستی مورد توجه قرار گیرد.

 

” رکن اساسی پیشرفت در کشورهای مترقی بکارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد “

آقای مهندس سعیدی رئیس اسبق سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز بیان داشتند: رکن اساسی پیشرفت در کشورهای مترقی بکارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات می باشد زیرا بدینوسیله کارها سریعتر، دقیق تر و شفاف تر انجام می شود و این رابطه مستقیمی به پهنای باند دارد. درخواست ما این است که اولاً محدودیت پهنای باند را بردارند که اگر برداشته شود پیشرفت بزرگی حاصل می گردد. دوم اینکه: مراکز تصمیم گیری برای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات زیاد شده است. شاید این مسئله به راحتی حل نشود ولی حداقل اگر سازمان بتواند در نهادهایی نظیر شورای عالی فضای مجازی و سازمان تنظیم مقررات نماینده داشته باشد می تواند تا حدی راه گشای مشکلات این صنف باشد.

 

” حرکت جهشی در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات مستلزم تغییر نگاه ها در سطح دولت و حاکمیت می باشد. “

آقای مهندس رحمتی نیز به عنوان رئیس سابق سازمان اظهار امیدواری کرد که در سایه توجهات و رهنمودها و توصیه های معظم له مشکلات این حوزه مرتفع گردد. وی تاکید نمود: ما به لحاظ سهم بازار رتبه 18 در دنیا هستیم از لحاظ تولید ناخالص داخلی رتبه نوزدهم در دنیا هستیم. ولی متأسفانه از نظر شاخص فناوری اطلاعات و ارتباطات، بیستمین رتبه از آخر می باشیم. به شدت نیازمند تولید ملی هستیم. متاسفانه طرز تلقی و نگاه به آی سی تی خیلی پیش پا افتاده است. حرکت جهشی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات مستلزم تغییر نگاه ها در سطح دولت و حاکمیت می باشد. وی گفت: میان امنیت ملی و توسعه ملی می بایست توازن برقرار گردد و حرکت غیر متوازن به سمت هر یک عوارض و مشکلاتی را ایجاد می نماید ، وی تغییر نگاه به بخش خصوصی، تغییر در فضای کسب و کار ، برقراری ارتباط با کشورهای جهان و منطقه و ایجاد وحدت فرماندهی به لحاظ ساختاری در حوزه فاوای کشور را لازمه حرکت در مسیر توسعه ملی و امنیت ملی متوازن دانست.

 

سوالی دارید از ما بپرسید
تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

با ما در ارتباط باشید
Hidden
Hidden
نوع درخواست
آدرس
تماس با ما

خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

info@rayvarz.com

تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت مهندسی نرم افزار رایورز می باشد.