• English
ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

مزیت‌های SSD هم آنها را محبوب نکرد : بازار هاردهای کامپیوتر زیر فشار قیمت

بازار هارددیسک بازار پرتنوعی از لحاظ برند، نوع، طراحی، ظرفیت و البته تکنولوژی است. بازاری که طی سال‌های اخیر به‌دلیل افزایش قیمت‌ها مشتریان پروپا قرص خود را تا حدودی از دست داده است. به همین دلیل اکثرا مخاطبان این بازار به سمت تکنولوژی‌های قدیمی‌تر با ظرفیت‌های حافظه محدود رفته‌اند تا بهای کمتری صرف خرید این کالا کنند. اما تکنولوژی‌های جدید و محصولات مبتنی بر این تکنولوژی‌ها بدون وقفه (هر چند با تاخیر و به‌طور محدود) وارد بازار داخلی می‌شوند و مخاطبان خاص خود را دارند.

نمونه‌اش همین هاردهای SSD که طی سال‌های اخیر و به ویژه دو سال اخیر در بازار ایران نیز مانند سایر کشورها مطرح شدند. این هاردها اگرچه آخرین تکنولوژی در زمینه ذخیره‌سازی اطلاعات نیستند، اما به‌دلیل ویژگی‌های خاصی که نسبت به هاردهای HDD دارند، محبوب‌ اما کم فروش هستند. به گفته فعالان بازار کامپیوتر؛علت اصلی فروش محدود این هاردها نسبت به نمونه‌های HDD قیمت گران این هاردها است.

محمد حضرتی یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت که از عرضه‌کنندگان مطرح هارددیسک در بازار نیز هست با بیان این مطلب که هاردهای SSD از لحاظ سرعت و مصرف انرژی نسبت به HDDها برتر هستند به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در حقیقت SSD منبع ذخيره‌سازي است که از نيمه رساناهاي حالت جامد تشکيل شده است. از اين تکنولوژي در ساخت حافظه‌های Flash نيز استفاده می‌شود.

به گفته وی این هاردها (SSD) فاقد اجزاي متحرک است و تکنولوژي اين نوع حافظه بسيار مشابه تکنولوژي است که در حافظه‌های RAM به‌کار رفته است و اطلاعات توسط جريان الکتريسيته قابليت نوشتن يا پاک شدن را دارند. اين امکان سرعت دسترسي اطلاعات بسيار بالايي را براي آنها فراهم می‌کند. فرهمند کارشناس بازار حافظه هم در این مورد به «دنیای‌اقتصاد» گفت: مهم‌ترين مزيت هارد‌های SSD، ميزان استفاده اندک آنها از انرژي برق است، به طوري که ميزان برق استفاده شده در آنها تنها پنج درصد هاردديسک‌های معمولي است.

به گفته ویSSDها قابليت خواندن 57 مگابايت اطلاعات را در هر ثانيه دارند. این هاردديسک‌ها همچنين می‌توانند با سرعت 32 مگابايت بر ثانيه داده‌ها را در خود ذخيره کنند. SSD‌ها همینطور طول عمر بالاتري نسبت به HHD‌ها دارند و طول عمر مفيد آنها حدود پنج سال است. به گفته این کارشناس بازار حافظهSSD‌ها مقاومت بيشتري نسبت به هاردهاي معمولي در برابر شرايط نامساعد محيطي و شوک‌های الکتريکي دارند. علت آن هم عدم استفاده از قطعات جدا شونده است.

وي بي‌صدا بودن آنها در زمان کار را از ديگر مزاياي اين هاردديسک‌ها عنوان کرد و افزود: گرماي توليد شده توسط SSDها در مقايسه با حافظه‌های سنتي بسيار کمتر است. همچنين هاردهاي SSD به دليل نداشتن قطعه متحرك زمان تاخير بسيار کمتري نسبت به هاردهاي معمولي دارند، اما SSD‌ها نقاط ضعفي هم دارند که عدم بازيابي اطلاعات يکي از آنها است. زماني که HDD از کار می‌افتد اغلب حداقل مقداري از داده‌ها قابلیت بازیابی دارند (البته اين وابسته به علل خرابي و شرايط فيزيکي صفحه‌ها دارد) که اين امکان در SSDها وجود ندارد.

به گفته این فعآل بازار با تمام این تفاسیر هاردهای SSD تنها به‌دلیل قیمت گران در بازار مخاطبان چندانی ندارند و اکثر کاربران این هاردها افرادی هستند که اقدام به خرید لپ‌تاپی می‌کنند که مجهز به این هاردها هستند. با این حال در بازار این کالا برندهای Silicon Power، ADATA، KINGSTONE،OCZ از مطرح‌های بازار هاردهای SSD هستند که طی یک سال اخیر SSD‌های ADATAو Silicon Power تنوع بالاتری از لحاظ ظرفیت و قیمت دارند.

فعالان بازار در مورد روند قیمت‌ها هم می‌گویند؛ طی دو سال اخیر قیمت این کالا در حدود دو تا سه برابر افزایش یافته است، اما در حال حاضر انواع هاردهای SSD در ظرفیت‌های 64 تا 500 گیگابایت یا 750 گیگابایت در بازار موجودند که قیمتی حدود 240 تا 800 هزار تا یک میلیون تومان و حتی گران‌تر دارند. کارشناسان اعلام کردند، اگر چه در شرایط فعلی این هاردها مخاطبان چندانی در بازار ندارند، اما رفته‌رفته با محدود شدن تکنولوژی HDD خواه ناخواه SSD‌ها بازار را خواهند گرفت.

سوالی دارید از ما بپرسید
تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

با ما در ارتباط باشید
Hidden
Hidden
نوع درخواست
آدرس
تماس با ما

خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

info@rayvarz.com

تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت مهندسی نرم افزار رایورز می باشد.