ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

چینی‌ها، رکورددار ساخت قدرتمندترین ابر رایانه جهان

رایورز – آمریکا، مالک نیمی از قوی ترین ابررایانه های دنیا! در دنیای رقابت برای ساخت پرقدرت ترین ابر رایانه های جهان، چین با سبقت گرفتن از آمریکا موفق شد نام ابر رایانه Tianhe-2 را در صدر فهرست قوی ترین ابررایانه ها قرار دهد.

سازمان TOP500 که وظیفه تهیه فهرست سالانه 500 ابر رایانه پر قدرت جهان را بر عهده دارد، نام ابر رایانه Tianhe-2 چین را در صدر فهرست سال 2013 قرار داده است.

این ابررایانه دستاورد مرکز ابررایانش ملی در گوانگجو است که بودجه آن از سوی دانشگاه ملی تکنولوژی دفاعی، به عنوان مرکز مرتبط با برنامه فضایی و وزارت دفاع چین، ‌تأمین شده است.

توانایی محاسباتی این ابر رایانه 33.86 پتافلاپ در ثانیه است که پنج میلیون برابر قویتر از رایانه های خانگی (PC)‌ است. ابر رایانه Tianhe-2 از حافظه هزار و 24 گیگابایتی استفاده می کند و برق مورد نیازاین سیستم 17 هزار و 808 کیلووات که 200 هزار برابر یک رایانه خانگی است.

در فهرست 500 ابررایانه برتر جهان، 252 ابر رایانه به کشور آمریکا اختصاص دارد، 119 ابر رایانه دستاورد محققان آسیایی و 112 دستگاه نیز مربوط به کشورهای اروپایی است. ابر رایانه‌های تیتان، سکویا، کی کامپیوتر و میرا نیز به ترتیب در رتبه های دوم تا پنجم این فهرست قرار دارند.

آنچه در این مقاله میخوانید

  سوالی دارید از ما بپرسید
  تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

  با ما در ارتباط باشید
  Hidden
  Hidden
  نوع درخواست
  آدرس

  خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

  ۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

  خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

  info@rayvarz.com

  تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت رایورز می باشد.