• English
ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

بررسی انواع نمایشگرهای Retina، Super AMOLED و Super AMOLED Plus

رایورز – انواع نمایشگرهای Retina، Super AMOLED و Super AMOLED Plus در ادامه بررسی خواهد شد.AMOLED

OLEDها از ماده ای براساس کربن ساخته می شوند که زمان عبور جریان الکتریسیته نور ساتع می کنند. از OLED ها می توان در ساخت نمایشگرها استفاده کرد. زمان پاسخ گویی، زاویه دید، شفافیت و بازده این نمایشگر بسیار خوب است. نمایشگرهای OLED می توانند بسیار باریک باشند، نمونه آزمایشیی از OLED با ضخامت 50 میکرون ساخته شده است. این نمایشگرها می توانند بصورت شفاف (Transparent) و یا انعطاف پذیر ساخته شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه به دایرکتوری IT زومیت مراجعه کنید.

 

AMOLED – Active Matrix OLED

عبارت AMOLED به معنای Active-Matrix OLED است. Active-Matrix فناوری آدرس دهی پیکسل ها است. در واقع یک تصویر از خطوط بسیار زیاد کنار هم، تشکیل می شود، فاصله این خطوط آنقدر کم است که با چشم غیرمسطح نمی توان آنها را مشاهده کرد این خطوط تصویر را تشکیل می دهند. نمایشگرهای AMOLED در تلفن های همراه، دوربین های دیجیتال و مدیا پلیرها استفاده می شود. این نمایشگرها انرژی کمی مصرف می کنند و می توان پنل های بزرگ AMOLED تا سایز 40 اینچ را ساخت.

 

Super-AMOLED

سامسونگ به نمایشگرهای AMOLED یک صفحه لمسی بسیار باریک حدود یک هزارم میلی متر (0.001mm) اضافه کرد و آن را با نام Super AMOLED عرضه کرد. باریکی این سنسور باعث شد که تصاویر بهتر و شفاف تر نمایش داده شده و در نور زیاد روز نیز قابل مشاهده باشند. سامسونگ ادعا می کند که نمایشگرهای Super AMOLED بیش از 20 درصد بهتر از AMOLED ها در نور زیاد عمل می کنند و تصاویر در روشنایی روز بهتر مشاهده می شوند. Super AMOLED ها طول عمر بیشتری داشته و صفحه لمسی آنها نیز عملکرد بسیار خوبی دارد.

 

Super AMOLED از ماتریس PenTile استفاده می کند

نمایشگرهای Super AMOLED سامسونگ از روش خاصی برای چیدن ساب-پیکسل ها استفاده می کند که matrix Pentile نام گذاری شده است. درنمایشگرهای معمولی TFT که دارای طراحی RGB matrix یا همان (Real-Stripe) هستند هر پیکسل دارای سه ساب پیکسل (ساب پیکسل های قرمز، سبز و آبی) است اما در Super AMOLED دو ساب پیکسل وجود دارد و ساب پیکسل سبز حذف شده و ساب پیکسل سبز بصورت اشتراکی با دو ساب پیکسل قرمز و آبی کار می کند. در تصویر پایین تفاوت بین نحوه چیدمان پیکسل ها در روش Pentile Matrix و Real Stripe قابل مشاهده است. (Pentile در تصویر سمت راست)

 

pentile

 

Super AMOLED Plus

Super AMOLED Plus در واقع نسخه ارتقاء یافته Super AMOLED سامسونگ است. این نمایشگرها دارای 50 درصد ساب-پیکسل (Sub-Pixel) بیشتر هستند و در واقع از همان ماتریس RGB به جای PenTile استفاده می کند. این نمایشگرها نسبت به نسل پیش Super AMOLED، باریکتر، روشن تر شده اند و بازده آنها نیز 18 درصد بهتر شده است.

ساب-پیکسل های بیشتر موجب نمایش واضح تر تصاویر می شود. البته رزولوشن هر اینچ از نمایشگر Super AMOLED Plus پایین تر از نمایشگر Super AMOLED است. به عنوان نمونه نمایشگر 4.3 اینچی Galaxy S II که از نوع Super AMOLED Plus است با نمایشگر 4 اینچی Galaxy S که از نوع Super AMOLED است یکسان است. البته سامسونگ اعلام کرده که قصد دارد کارخانه جدیدی را برای تولید نمایشگرهای Super AMOLED Plus تاسیس کند تا به 300ppi برسد و بدین ترتیب وضوح تصویر این نمایشگرها را افزایش دهد.

 

Super AMOLED vs Normal LCD

 

نمایشگرهای Super AMOLED Plus اولین بار در نمایشگاه CES 2011 و با تلفن های Infuse 4G با صفحه نمایش 4.5 اینچی و Galaxy S2 با نمایشگر 4.3 اینچی معرفی شد.

 

مقایسه Retina با Super AMOLED با AMOLED Plus

نمایشگر Retina یا همان LCD-TFT Ips ساخت LG در iPhone 4، نمایشگر Super AMOLED در Galaxy S و نمایشگر Super AMOLED Plus نیز در نسل دوم Galaxy یعنی Galaxy S2 بکار گرفته شده است در این آزمایش که توسط PhoneArena انجام شده است این سه نمایشگر به طول کامل و در یک استدیو حرفه ای با یکدیگر مقایسه شده اند:

این آزمایش در شدت نور مختلف از تاریک تا روشن انجام شده است. برای تنظیم نور سفید نیز از سه پارچه روشن که از 90 درصد سفید، 18 درصد خاکستری و 1 درصد مشکی ساخته شده اند، استفاده شده است و همانطور که در تصویر پایین مشاهده می کنید هر سه تلفن نام برده شده در محوطه ایی که مشاهده می کنید قرار گرفته اند:

 

setup

 

متون در نمایشگر جدید سامسونگ (Super AMOLED Plus) واضح تر از نمایشگر Galaxy S نمایش داده می شوند دلیل آن نیز بکارگیری ماتریس RGB در این نمایشگرها به جای PenTile است. از نظر رزولوشن هیچ کدام از دو نمایشگر سامسونگ نمی توانند Retina را شکست دهند

در نهایت نیز کنتراست تصویر نمایشگرهای سامسونگ فوق العاده بالاست و تفاوت آن با Retina ایفون 4 کاملا قابل مشاهده است. اما رزولوشن و زاویه دید Retina بهتر از Super AMOLED ها است. رنگ ها در نمایشگر iPhone 4 طبیعی تر و در نمایشگرهای سامسونگ اشباع شده تر و زیباتر است.

سوالی دارید از ما بپرسید
تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

با ما در ارتباط باشید
Hidden
Hidden
نوع درخواست
آدرس
تماس با ما

خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

info@rayvarz.com

تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت مهندسی نرم افزار رایورز می باشد.