• English
ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products
post
page
acf-post-type
articles
agencies
notic_wpyticket
tablepress_table
webinars
podcasts
videos
solutions
products
acf-taxonomy
news
certificate

زمان خداحافظی «بلک‌بری» فرا رسید

گزارش‌ها نشان می‌دهد بلک‌بری روزگار تلخی را سپری می‌کند و ممکن است در مدت کوتاهی به یک کمپانی ورشکسته مبدل شود.پنج ماه پیش در همین صفحه نوشتیم که بلک‌بری تنها دو راه را پیش روی خود می‌بیند. اوج گیری و زنده کردن دوباره برند بلک‌بری یا سقوطی آزاد که نتیجه‌اش از بین رفتن یکی از مشهورترین کمپانی‌های دنیاست. حال به نظر می‌رسد آنها ناخواسته راه دوم را پیش گرفته‌اند. استراتژی تورستن‌‌هاینز مدیر عامل شرکت و همکارانش نه تنها بلک‌بری را به جایگاهی رفیع‌تر نرسانده بلکه ممکن است آن‌ها را به یکی از بزرگترین کمپانی‌های ورشکسته چند سال اخیر مبدل کند.

سقوط آزاد به شیوه ‌هاینز 

2/7 میلیون نسخه طی سه ماه ! آمار کنفرانس مالی بلک بری غیرقابل باور بود. هیچ کس فکر نمی‌کرد پس از آن میزان حجم تبلیغات و استفاده از سیستم عاملی نوین، فروش تا این اندازه برای بلک بری نا‌امید کننده باشد. شرکت کانادایی در سه ماه نخست سال 2013 موفق به فروش 6/8 میلیون نسخه از تلفن‌های همراهش شده بود، اما نکته ناامید کننده این بود که تنها نزدیک به یک سوم از این تعداد به نسل جدید تعلق داشتند. این در حالیست که به طور مثال بیش از 20 میلیون نسخه از گلکسی اس 4 تنها طی دو ماه به فروش رفته. بلک بری 10 یا BB 10 نخستین سیستم عامل تمام لمسی آن‌ها بود که از ویژگی‌های منحصر به فردی بهره می‌برد.
نخستین اشتباه شرکت در همین بخش بود؛ زمانی که اعلام کردند  BB 10 روی تلفن‌های همراه نسل گذشته بلک‌بری کار نمی‌کند. در واقع این پیام نهفته که «اگر BB 10 رو دوست داری باید یه گوشی جدید بخری» حسابی به ضرر آن‌ها عمل کرد. البته در کنار بلک بری، مایکروسافت هم چنین اشتباهی را در مورد ویندوز فون 8 مرتکب شد، اما تفاوت ماجرا در این بود که نخست بلک‌بری طرفداران خاص خودش را داشت که البته با این حرکت بسیاری از آن‌ها را از دست داد و در وهله دوم برعکس مایکروسافت، آن‌ها خودشان مسئولیت ساخت هر دو بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار را برعهده داشتد.

 

امان از دست اندروید
استراتژی مدیر آلمانی بلک بری تا اینجا موفقیت‌آمیز نبوده، اما باید اعتراف کرد که بخشی از این مشکلات به سال‌ها پیش و مدیران اسبق شرکت باز می‌گردد. زمانی که آی‌فون به لطف iOS  در حال تسخیر بازار بود، مدیران بلک‌بری بی‌اعتنا در گوشه‌ای نشسته و سیستم عامل جابز را مورد انتقاد قرار دادند. این در حالی بود که گوگل با عرضه به موقع اندروید خود را از دیگر شرکت‌ها جدا کرد. مشکل اصلی بلک‌بری نه فقط کارکرد سیستم عامل بلکه عدم‌پشتیبانی از سازنده‌ها بود. علت اصلی موفقیت iOS  و اندروید علاوه بر تاکید آن‌ها روی ابزار لمسی، داشتن برنامه‌های کاربردی فراوان بود. موضوعی که BB 10 تا به امروز از داشتن آن محروم بوده و البته به نظر هم نمی‌رسد که تغییر خاصی در این بخش دیده شود.
بلک‌بری از آن دست برندهایی است که نامشان همیشه با کیفیت بالا در هم گره خورده. شاید بهترین ایده در حال حاضر  استفاده از سیستم عامل اندروید است. البته منظورمان این نیست که آن‌ها کاملا BB10 را به دور بیندازند، اما حداقل برای تلفن‌های هوشمند می‌توانند از سیستم عامل گوگل استفاده کنند و در حالی که برای سیاستمداران و آن‌هایی که امنیت برایشان اهمیت دارد از این سیستم عامل در مدل‌های QWERTY خود استفاده کنند.
خبر بد اینجاست که ‌هاینز چند ماه پیش اعلام کرده بود که اگر پروژه BB 10 شکست بخورد آن‌ها احتمالا بخش سخت‌افزاری خود را به فروش رسانده و روی نرم‌افزار متمرکز خواهند داشت. این در حالیست که عموم ما می‌دانیم مشکل بلک‌بری سیستم عامل آن است که رقابت را به‌ اندروید و iOS   واگذار کرده.  البته علاقه مایکروسافت به آن‌ها داستان دیگریست که به نظر نمی‌رسد مدیران بلک‌بری به آن علاقه مند باشند. در هر صورت باید بگوییم که فرصت برای بلک‌بری محدود است و آن‌ها باید دیر یا زود تغییری در روند موجود ایجاد کنند.

سوالی دارید از ما بپرسید
تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

با ما در ارتباط باشید
Hidden
Hidden
نوع درخواست
آدرس
تماس با ما

خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

info@rayvarz.com

تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت مهندسی نرم افزار رایورز می باشد.