• English
ورود
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
products

قیمت هر سهم گوگل به بالای هزار دلار رسید

دو فصل اول سال جاری میلادی روزهای چندان خوبی برای غول موتور جست‌وجوی اینترنتی دنیا نبود و گوگل در شش ماه گذشته عملکرد مالی پایین‌تر از انتظارات داشت.

حالا اما فصل سوم سال جاری میلادی برای این غول دنیای تکنولوژی روزهای امیدوارکننده‌ای بوده است. حتی اعداد و ارقام هم این موضوع را تایید می‌کنند؛ در حالی که وال‌استریت انتظار داشت گوگل در سه ماهه سوم سال درآمدی برابر 80/14 میلیارد دلار داشته و درآمد هر سهم آن هم برابر 34/10 دلار باشد، اما گوگل با جهشی چشمگیر در این فصل درآمدی برابر 98/14 میلیارد دلار به‌‌دست آورد و سود هر سهم خودش را هم از مرز پیش‌بینی شده وال استریت فراتر برده و به 47/10 دلار برای هر سهم رسانده است.
سهم گوگل از بازار موتورهای جست‌وجو در کامپیوترهای شخصی همچنان بدون تغییر و دست نخورده باقی مانده، اما محبوبیت بیشتر موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها باعث شده است تا سهم درآمدهای تبلیغاتی گوگل کمی تغییر کند. در فصل قبلی یعنی فصل دوم امسال قیمت هر کلیک روی تبلیغات، یعنی همان سیستمی که بر اساس آن گوگل از مشتریان خود هزینه دریافت می‌کند، تا 6 درصد کاهش یافته است. این میزان در فصل سوم نسبت به سال میلادی گذشته کاهش 8 درصدی و نسبت به فصل دو امسال 4 درصد کاهش یافته است. با این حال اما در طرف مقابل، حجم کلیک‌ها در سیستم تبلیغات گوگل (در واقع تبلیغات در دیگر سرویس‌های گوگل و وب سایت‌هایی که از سیستم تبلیغات گوگل استفاده می‌کنند) با رشد سالانه ۲۶ درصدی همراه بوده است.
با این همه اما درآمد شرکت بزرگ موتورولا که حالا یکی از زیر مجموعه‌های گوگل به حساب می‌آید، همچنان به روند کاهش خودش ادامه می‌دهد. به اعتقاد «کالین دبلیو گیلیس» تحلیلگر حوزه تکنولوژی در مجله BGC، گوگل با افت سود قابل توجهی مواجه است. این افت سود را با نگاهی به آمار سود سالانه 35 درصدی در سال 2011 و میانگین سود 20 درصدی در چند فصل اخیر می‌توان به راحتی درک کرد. ما شاهد هسته تجاری کندی در گوگل هستیم که این به خاطر سرمایه‌گذاری این شرکت در بخش‌های جدید و تلاش برای ساخت محصولات جدید است.» در نهایت درآمد Motorola Mobility که از سال گذشته میلادی زیر سایه گوگل قرار گرفته، همچنان در حال کاهش است و این بار با سقوط 600 میلیون دلاری نسبت به همین دوره زمانی در سال 2012 مواجه شده است.  
این در حالی است که ضرر مالی این مجموعه همچنان رو به افزایش است و این بار تا 248 میلیون دلار هم افزایش پیدا کرده است که نسبت به سال گذشته میلادی رشد 28 درصدی را نشان می‌دهد. گوگل اما معتقد است که این کاهش درآمد برای موتورولا عادی است؛ چون این شرکت هنوز در روزهای اول پیوستن به مجموعه گوگل قرار دارد و محصولاتی مانند Moto X می‌توانند تاثیر زیادی بر رشد درآمد موتورولا داشته باشند. 
 
یک اتفاق خوب و البته عجیب 
همان‌طور که در روزهای اخیر اعلام شد درآمد گوگل در فصل سوم امسال رکورد تازه‌ای را برای این شرکت به ثبت رسانده است، حالا به دنبال آن ارزش هر سهم از سهام این شرکت هم برای اولین بار در کل تاریخ این غول اینترنتی به 1000 دلار رسیده است.
در حقیقت سرمایه‌گذاران شرکت گوگل از گزارش عملکرد مالی این شرکت در سه ماهه سوم سال 2013 شگفت‌زده شده‌اند و تحت تاثیر آن ارزش سهام این شرکت رشد قابل توجهی کرده است. البته هسته اصلی رشد درآمد گوگل تجارت تبلیغات آن است. نکته جالب اینکه با وجود آنکه آگهی‌دهندگان گوگل هزینه کمتری برای کلیک افراد روی تبلیغاتشان به گوگل می‌پردازند، اما در نهایت درآمد گوگل از این بخش و درآمد کل آن افزایش چشمگیری پیدا کرده است.
در واقع درآمد گوگل از بابت تبلیغات آنلاین همچنان رو به رشد است و این بخش بیشترین درآمد را برای گوگل به همراه دارد. هرچند درآمد گوگل بابت هر کلیک از تبلیغات کاهش یافته، اما حجم تبلیغات درخواستی برای سرویس‌های گوگل رو به افزایش است.
تحقیقات نشان می‌دهند که گوگل تا پایان سال جاری میلادی 33 درصد از کل درآمد حاصل از تبلیغات آنلاین دنیا را در اختیار خودش بگیرد. این در حالی است که این شرکت در سال گذشته میلادی حدود 31 درصد از کل بازار تبلیغات آنلاین را در اختیار داشت. 
در حالی  که نشریه بلومبرگ گزارش کرده که قیمت سهام گوگل در فاصله این چند روز با رشد 13 درصدی همراه بوده است تا به این ترتیب این شرکت را بعد از اپل و ExxonMobil به سومین شرکت باارزش دنیا تبدیل کند.

سوالی دارید از ما بپرسید
تلفن: ۸۴۳۶۳۰۰۰-۰۲۱

با ما در ارتباط باشید
Hidden
Hidden
نوع درخواست
آدرس
تماس با ما

خیابان خالد اسلامبولی (وزرا) خیابان هجدهم شماره ۳۰

خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر خیابان لنکران شماره ۵

۰۲۱−۸۴۳۶۳۰۰۰

info@rayvarz.com

تمامی امتیاز سایت متعلق به شرکت مهندسی نرم افزار رایورز می باشد.